Belföld

Az SZDSZ is sérelmezi a rendőri zaklatást

Balog Zoltán fideszes országgyűlési képviselő után az SZDSZ is tiltakozik a rendőri zaklatás ellen. A fideszes panaszokra reagálva a rendőrség pontosít.

Balog Zoltán, a parlament emberi jogi bizottságának elnöke sajtótájékoztatóján két esetet is említett, amelyek véleménye szerint felvetik a politikai megrendelésre történő rendőri zaklatás gyanúját . Az egyik Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége igazgatójának június 11-ei sajtótájékoztatója, ahol a politikust – aki egyúttal fideszes választókerületi elnök is – igazoltatták a rendőrök. A másik a Fidelitas csütörtöki sajtótájékoztatója, ahol a Fidesz sajtóosztályának munkatársával történt meg ugyanez.

A fideszes politikus felidézte azt is, hogy Budai Gyulát a június 11-i sajtótájékoztatója kapcsán először gyülekezési joggal való visszaélés miatt 40 ezer forint pénzbüntetésre ítélte a rendőrség, majd pedig országgyűlési képviselői mentelmi jogára hivatkozva visszavonta a határozatot, holott Budai Gyula nem parlamenti képviselő.

A két eset kapcsán Balog Zoltán és Szijjártó Péter, a Fidesz-frakció szóvivője Draskovics Tibor igazságügy-miniszterhez intézett kérdést, amelyre írásbeli választ várnak.

A rendőrség szerint nincs vész

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a Fidelitas sajtótájékoztatója kapcsán azt közölte: egy arra járó rendőr észlelte, hogy a Ferdinánd hídon több személy transzparensekkel gyülekezik. A helyszínre ment, és tájékozódott arról, hogy milyen rendezvényről van szó, ki a rendezvény szervezője, illetve az várhatóan meddig tart. Megállapította, hogy a szóban forgó rendezvény közterületen tartott sajtótájékoztató, amely nem tartozik a gyülekezési törvény hatálya alá.

A tájékoztatás szerint rendőri intézkedésre nem került sor. Tudatták: “a BRFK a jövőben sem intézkedik közterületen tartott sajtótájékoztatók esetében, hiszen azok nem tartoznak a gyülekezési törvény hatálya alá, így annak megtartását nem kell bejelenteni a rendőrségen”.

Budai Gyula esetében a rendőrség visszavonta a határozatot a “képviselő mentelmi joga” miatt, majd miután kiderült, hogy a politikus nem országgyűlési képviselő, az Országos Rendőr-főkapitányság szerda este elrendelte az ügy felülvizsgálatát. Megállapította, hogy a közterületen megtartott sajtótájékoztatók nem esnek a gyülekezési törvény hatálya alá, így kezdeményezte az eljárás megszüntetését.

Az SZDSZ is példákat hoz

Gusztos Péter, az SZDSZ parlamenti frakcióvezető-helyettese, a párt ügyvivője közölte: arra kérik az igazságügyi és rendészeti minisztert és az országos rendőrfőkapitányt, dolgozzon ki és érvényesítsen egy olyan eljárási rendet, amely kizárja, hogy egy sajtótájékoztatót rendőrségi intézkedés zavarjon meg.

Tiltakoznak az eljárás ellen, mivel korlátozhatja a politikai véleménynyilvánítását. Nem fordulhat elő, hogy a pártjuk véleményét sajtótájékoztatón ismertető politikusokat rendőrségi “vegzatúra” érjen – közölte.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik