Belföld

MSZP: zavar van a Fideszben

Zavar van a Fidesznél a magántőke egészségügybe történő bevonásával kapcsolatban.

Török Zsolt szocialista politikus emlékeztetett arra, hogy a múlt héten kizártak a Fideszből két hevesi politikust, Heves város polgármesterét és az egri Fidesz-elnököt, mert részt vettek az egészségügyi privatizációban.

Eközben – folytatta Török Zsolt – Mikola István, az Orbán-kormány volt egészségügyi minisztere arról beszélt, hogy az egri Markhot Ferenc Kórház működtetését pályázaton elnyert HospInvest Zrt. nem ördögtől való, és nem akkora baj a magántőke bevonása az egészségügybe.

Mikola összezavarta a képet?

Török Zsolt kitért arra, hogy 2001-ben Mikola István és Orbán Viktor még arról beszélt, mennyire jó a kórházprivatizációs törvényjavaslat, és a Fidesz elnöke miniszterelnökként kijelentette, elégedett Mikola István munkájával, és nem gondol esetleges leváltására. A szocialista képviselő megjegyezte: a Fidesz később mégis elutasította a működő tőke bevonását az egészségügybe.

Az MSZP úgy látja, a Fideszen belül nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal, mert „amíg Mikola István a közelmúltban Kiskunhalason úgy fogalmazott, hogy a Hospinvest Zrt. nem csak a profit maximalizálására törekszik, addig frakciótársa, Szabó Erika helyi képviselő szerint a cég nem tudja megfelelően működtetni a városi kórházat”.

Kékessy befolyása

Török Zsolt arról is beszélt, hogy Orbán Viktor bizalmasa és volt üzlettársa, Kékessy Dezső volt párizsi nagykövet a Diagnosztikum Zrt.-n keresztül komoly befolyásra tett szert a különböző egészségügyi intézmények laborjaiban.

A lezajlott folyamatok kapcsán a szocialista képviselő példaként említette, hogy az egri Fidesz-elnök cége egy legális eljárás során bérbe vette a hevesi rendelőintézetet, majd ennek legértékesebb részét, a labort bérbe adták a Pro Labor Kft.-nek.

Török Zsolt hozzáfűzte: az említett kft. egyik tulajdonosa a GP MED, amelynek egyik tulajdonosa a Diagnosztikum Zrt.
A kormánypárti politikus újságírói kérdésre azt mondta, úgy gondolja, Mikola István környezetében a szakértőknek tulajdonosi részesedésük van a Diagnosztikum Zrt.-ben, és a volt fideszes egészségügyi miniszter két-három áttéttel köthető Kékessy Dezsőhöz, aki szintén köthető Orbán Viktorhoz.

Török Zsolt szerint ebből következik, hogy amikor a Fideszben az üzleti érdek azt kívánja, akkor szabad utat adnak a magántőke bevonásának, amikor pedig a politikai érdek az ellenkezőt követeli meg, akkor elutasítják azt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik