A háromezer segítő nem jelent pluszkiadást, támogatott foglalkoztatottként segítenék az önkormányzatokat a közmunkaprogramok koordinálásában – közölte a kormánypárti politikus, miután a frakció meghallgatta Szűcs Erika szociális és munkaügyi minisztert.
Tóbiás József elmondta, az önkormányzatokat támogatással akarják közfoglalkoztatási tervek készítésére ösztönözni.
A tervben az önkormányzatok egy évre meghatározhatnák mi az, amit közmunkaként szeretnének elvégeztetni – fűzte hozzá. Mint mondta, a terv elkészítése lenne a feltétele a támogatásnak.
Bér, nem segély
A frakcióvezető-helyettes elmondása szerint a közmunka elvégzéséért nem segélyt fizetnének az önkormányzatok, hanem bért, amelynek járulékterheit a munkaerőpiaci alapból fizetnék ki az önkormányzatoknak.
Megjegyezte, mindez csak a szervezésben jelentene többletfeladatot, ezért ehhez háromezer támogatott foglalkoztatott nyújtana segítséget. Őket is a munkaerőpiaci alapból fizetnék – tette hozzá.
Kérdésre válaszolva a szocialista politikus azt mondta, még nem dőlt el, hogy ezek a segítők a munkaügyi hivatalok vagy a szaktárca keretei között működnek majd.
Tóbiás József kitért arra, hogy az önkormányzatoknak megadnák azt a szabadságot is, hogy eldönthessék, milyen területeken indítanak közmunkát.
Hozzátette: megváltoztatnák az önrészek arányát is, a segélyek tekintetében magasabb lenne az önkormányzati önrész, míg a közmunka programoknál jóval alacsonyabb.
Kiiktatnák a feketemunkát
Tóbiás József beszélt arról is, hogy a szociális ellátásban, segélyben részesülők esetében megpróbálják a feketemunka és a rendszeres szociális segély közötti átjárhatóságot megszüntetni.
Közölte, a vállalkozásokat is ösztönöznék a térségi foglalkoztatás bővítésében. Ennek része a régiós Start-kártya, valamint a beruházásoknál 10 százalékos mértékig a közmunkára alkalmas csoportból való foglalkoztatás – fűzte hozzá. Mint mondta, a törvény ősszel kerül a parlament elé.
A frakció két hét múlva is tart informális ülést, akkor az egészségügyről és az új polgári törvénykönyvről tárgyalnak.