Akkor, amikor Magyarország államadóssága immár meghaladja a hazai GDP 67 százalékát, a gazdaságot pedig a munkát terhelő magas adók és járulékok kötik gúzsba, a Fidesz áfa- és jövedéki adó csökkentésére tett javaslata nem értelmezhető másként, mint demagóg szavazatvásárlási akcióként, amelyben a Szabad Demokraták Szövetsége nem lesz partner – fogalmazott a liberális párt közleményében.
Mint írták, a magyar gazdaság talpra állításához, új munkahelyek teremtéséhez a munkát terhelő adók mérséklésére lenne elsőként szükség.
Az SZDSZ szerint minden, a forgalmi típusú adók csökkentését célzó javaslat az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú adó- és járulékcsökkentéstől venné el a forrásokat, ami véleményük szerint hosszú távon az országnak sokkal többet árt, mint amennyit rövid távon használ.
“Ezért is tartjuk meglepőnek, hogy a Fidesz javaslatát a napokban támogatásáról biztosította a nagy pártok populizmusát rendre támadó MDF is” – olvasható a közleményben.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szerdán jelentette be: pártja a benzin jövedéki adójának, valamint a távhő és az alapvető élelmiszerek általános forgalmi adójának csökkentésére nyújtott be törvényjavaslatot az Országgyűlésnek.
A Fidesz számításai szerint a jövedéki adó csökkentése után 15 forinttal lenne alacsonyabb az üzemanyag ára, míg a távhő és alapvető élelmiszerek esetében 20 százalékról 5 százalékra csökkentenék az áfa mértékét.
Gyurcsány Ferenc pénteki rendkívüli sajtótájékoztatóján minderre azt mondta: a Fidesz adócsökkentési javaslatai csődbe vihetik az országot, és csak rövid távú politikai haszonszerzésre irányulnak.
“Valaki csúnyán elárulja Magyarországot, valaki eladja a politikusi tisztességet csak azért, mert az elmúlt napokban pár százalékkal csökkent a népszerűsége” – fogalmazott. Véleménye szerint Orbán Viktor – bár nem közgazdász – pontosan tudja, milyen hatásuk lenne a javaslataiknak. Ez csalás, mindannyiunk kontójára – jelentette ki.
A miniszterelnök elismerte, hogy a kormány nem rövid távú megoldást kínál, de mint mondta, dolgoznak azon, hogy enyhítsenek az energia- és élelmiszerárak emelkedése miatti nyomáson.