„Az európai integráció keretében egy magyar-magyar integráció megy végbe a határok felett, amely a nemzetek Európájában a nemzetünk becsületét és helyét állítja helyre, és a régiók Európájában olyan régiók, mint Felvidék vagy Erdély nagy régióinak helyzetén változtat” – mondta Tőkés. A királyhágó-melléki református püspök szerint áttörésre van szükség a magyar politikai közéletben és a politikában.
Újra szükség lenne az önbizalommal teli, reményteljes politizálásra, ez érlelődik Erdélyben és Magyarországon is. A politikus szerint EP-választási győzelme beleillik a Fidesz európai parlamenti győzelmének és a 2006-os önkormányzati választáson aratott győzelmének sorába. A Fidesz és a KDNP nagy kockázatot vállalt, hogy őt támogatta, de megerősödve kerültek ki ebből a kockázatvállalásból – tette hozzá Tőkés László.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke felszólalásában elmondta: a Fidesz elnökségének döntése alapján támogatta a párt Tőkés László jelelöltség, és többek között az EP-képviselőik is kampányoltak a református püspök mellett. A Fidesz elnöke szerint az ellenfeleik minden vádja visszahullott a saját fejükre, így például az a vád, hogy a „kismagyarországi” politikusok beleavatkoztak a romániai választásokba, az ellenfeleknek nem sikerült diszkreditálni a szabad választás eszméjét sem.
Orbán Viktor felszólalásában hangsúlyozta a határokon átnyúló nemzetegyesítés fontosságát. Schmitt Pál, az Európai Parlament néppárti képviselője beszédében aláhúzta: a schengeni határok eltörlésével be fog következni a nemzeti újraegyesítés. Szász Jenő, a Székely Nemzeti Tanács alelnöke szerint is napjainkban a legnagyobb feladat a magyar nemzet integrációja.
