Belföld

Célt ért a vizitdíj, de marad

Bár a beteg-orvos találkozások száma átlagosan tíz-húsz százalékkal csökkent, az egészségügyi tárca ragaszkodik a vizitdíjhoz, mondván így szűnik meg a hálapénz. A FigyelőNet által megkérdezett orvosok alig kapnak paraszolvenciát, a megkérdezett betegek többsége viszont ad.

Maradi automata

Mivel lapunk több olvasója is jelezte, hogy milyen nehézkes a vizitdíjfizetés kizárólag készpénzzel, megkerestük az egészségügyi tárcát, hogy várható-e bármiféle változtatás e téren, ám a minisztériumban nem tervezik a vizitdíj-automaták reformját.




Az Egészségügyi Minisztérium lapunkhoz eljuttatott adatai szerint a vizitdíj bevezetése óta a háziorvosoknál átlagosan 15-20 százalékkal, a járóbeteg ellátóknál átlagosan 6-10 százalékkal csökkent az indokolatlan orvos-beteg találkozások száma.

Kérdésünkre, hogy felmerült-e az adatok alapján láthatóan célt érő vizitdíj eltörlése, a tárcánál azt közölték, hogy „tekintettel arra, hogy a vizitdíjrendszer számos szociális garanciát tartalmaz (2 millió ember kapott mentességet, 2,1 millió kompenzációt) nem gondoljuk azt, hogy reális veszélyt jelentene a pénzügyi okokra visszavezethető ellátatlanság”.

A minisztérium szabályozása egyébként valóban számos esetben mentességet ad a vizitdíj alól, így például ha az ellátás során a biztosított elhalálozik – mint arról a FigyelőNet egyik Tudósítója beszámolt.

Hálapénzhajsza

A tárcánál kiemelték, hogy az alkalmankénti háromszáz illetve ezer forint célja, hogy ésszerűsödjön az ellátórendszer igénybevétele, a háziorvosok és az egészségügyi intézmények több bevételhez jussanak és hogy ne kelljen hálapénzt fizetnünk.


Célt ért a vizitdíj, de marad 1

Mindenki fizet (Fotó: FN)



A FigyelőNetnek beszámoló fiatal vidéki orvosok szerint praxisuk során ők már szinte nem is találkoznak a hálapénzzel. „Szinte sohasem pénzzel fejezik ki hálájukat a betegek: leggyakrabban bonbont, Tibi-csokit, bort kapok, de a múltkor egy idősebb betegem három banánt nyújtott oda. Jómagam visszautasítanám ezeket az ajándékokat, de mivel tudom, hogy az embereknek fontos, hogy adjanak, elfogadom ezeket, mert sokszor kínos huzakodni egy-egy csokoládén. S ráadásul ők tényleg csak ennyit tudnak adni” – mesélte a FigyelőNetnek egy bőrgyógyász.

Megalázó helyzetek

Őt leginkább az háborítja fel, hogy ehhez képest mindig azt kell hallgatnia a saját főnökeitől, a minisztériumtól, hogy ő csak pluszpénzért hajlandó dolgozni. Ehhez képest négy év alatt összesen 30 ezer forintot kapott, s ügyeletekkel együtt nettó 140 ezer forintból kell megélnie. „Ha már ilyen megalázó helyzetben vagyunk, legalább nem kellene a minisztériumnak ellenük hangolni az embereket” – mondja a bőrgyógyász, aki már külföldi állást is keresett, mivel a családalapítás terheit itthon nem tudja finanszírozni. Ez év végétől valószínűleg egy darabig Ausztriában fog élni.

Hasonló helyzetről számolt be két sebész is a FigyelőNetnek. Ők elismerték, hogy az idősebb, vezető orvosok a mai napig jelentős pluszpénzt kapnak a betegektől, de ez még az ő „parás”-nak kikiáltott szakmájukban is csak néhány embert jelent. A többiek szintén 140-150 nettóból élnek, illetve emellett másodállásokat vállalnak, hogy eltartsák a családjukat.

A többség ad

Lapunk – nem reprezentatív – tesztjében egy budai kórház betegeinél érdeklődtünk, adnak-e hálapénzt az orvosaiknak. A tíz megkérdezettből heten rendszeresen adnak, egy idősebb asszony pedig félévente béleli a borítékot. Mindössze ketten voltak, akik a vizitdíj fizetésére hivatkozva nem érezték úgy, hogy pluszpénzt kellene adniuk a jobb ellátásért.

Találkoztunk olyan beteggel is, aki havi ötezer forinttal dotálja a belgyógyásza munkáját, emellett alkalmanként egy-két ezer forintot ad a vizitdíj mellé a háziorvosának. Egy fiatalabb – vélhetően nem kormánypárti – férfi pedig azt mondta, miközben a kórházi felülvizsgálatra igyekezett, hogy ő mindig hétszázra végződő összeget tesz a borítékba, jelezve az orvos felé, hogy levonta a vizitdíj összegét a hálapénzből. Az általunk felkeresett kórház előtt egyébként épp a Fidesz aktivistái gyűjtöttek aláírásokat a vizitdíj ellen.

Részlet Horváth Ágnes egészségügyi miniszter parlamenti felszólalásából:


„Szintén lényeges elem volt a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetése. 2007-re 22 milliárd forint bevételt terveztünk, nagyságrendileg ennyi is fog realizálódni. De nehogy azt higgyük, hogy a vizitdíj költségvetési hatása kimerül a bevételek alakulásában! A vizitdíj – éppen az indokolatlan orvoshoz fordulások, és gyógyszerfelhasználás visszaszorítása útján – nagyon jelentős mértékű, körülbelül 30-35 milliárd forint körüli megtakarítást is jelent az E-alap számára. A vizitdíj és a kórházi napidíj együttes hatása tehát körülbelül 60 milliárd forintra tehető, ami a teljes háziorvosi rendszer egyéves finanszírozásának összegével egyenértékű. Kérem, ne tegyünk úgy, mintha a vizitdíj kiesése nem jelentene nagyon komoly forráskiesést az egészségügyből!”

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik