Belföld

Nem lettünk korruptabbak

Magyarország – Ciprussal „holtversenyben" – a 39–40. helyen áll a Transparency International (TI) szerdán Berlinben közzétett éves korrupciós listáján, jobb helyet foglal el a tavalyi listához képest.

A korrupció ellen küzdő, nemzetközi társadalmi szervezet idei listája 180 ország nevét tartalmazza. Az úgynevezett korrupciós index számos nemzetközi tekintélyű szakértő és független intézet véleményén alapul.

A listát a legkevésbé korrupt országcsoport, Új-Zéland, Dánia és Finnország vezeti. Az élcsoportban szerepel Svédország, Szingapúr és Izland is.

A jelentés szerint Mianmar (a volt Burma) és Szomália a világ két legkorruptabb országa, de nem sokkal marad el ebből a szempontból Irak és Haiti sem, s Afganisztán ugyancsak az utolsók között van.

Tavaly Magyarország 163 ország közül a 41. helyet foglalta el a TI listáján. 2005-ben a 40., 2004-ben a 42., míg 2003-ban szintén a 40. helyen állt.

Az úgynevezett korrupciós index 1 és 10 között osztályozza a korrupció mértékét az egyes országokban, 5 alatt súlyosnak, 3 alatt pedig már válságosnak minősítve a helyzetet. Magyarország most Ciprussal együtt 5,3-as osztályzatot kapott.

A környező országok, illetve új EU-tagok közül Magyarország megelőzi Csehországot (41.), Szlovákiát (49.), Litvániát és Lettországot (51–52.), a másokkal együtt holtversenyben a 61. helyen álló Lengyelországot, a 64–66. helyen Törökországgal osztozó Bulgáriát és Horvátországot és Romániát (69–70.).

Új-Zéland, Dánia és Finnország indexe 9,4, míg a legkorruptabbaké – Mianmaré és Szomáliáé – 1,4.

Az adatok szerint jelentősen rosszabbodott a helyzet Oroszországban. A tavalyi 121. helyről Oroszország a 143. helyre esett vissza.

A jelentés közzététele egybeesik a Mianmarban zajló, a katonai diktatúra ellen folyó több tízezer fős tüntetésekkel, amelyek csaknem két évtizede a legnagyobb tömegmegmozdulások az ázsiai országban. A tüntetők elnyomással, az emberi jogok lábbal tiprásával és korrupcióval vádolják a juntát.

A Mianmar mellett legkorruptabbnak számító Szomáliában a törzsi viszálykodás után 2004-ben alakult meg az ENSZ által támogatott kormány, amely nem volt képes az egész országot ellenőrzése alá vonni.

A korrupció elleni harcot zászlajára tűző Transparency International 1993-ban jött létre. A szervezet jelenleg 90 országban rendelkezik képviselettel. Székhelye Berlin.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik