Belföld

A félállami civil szervezetekhez megy a pénz

Rendkívül sok bevételhez, évi 855 milliárd forinthoz jutnak a hazai nonprofit szervezetek. A pénz jelentős része azonban "félállami" közalapítványoknál és közhasznú társaságoknál köt ki - írja a Népszabadság.

A KSH nemrégiben elkészült kimutatása szerint az 57 ezer nonprofit szervezet 2005-ben közel 855 milliárd forinttal gazdálkodott. Az ezredfordulóhoz képest 73 százalékkal nőttek a bevételek. A nonprofit szektor egyre több embert foglalkoztat: 74 ezren főállásban, 21 ezren részmunkaidőben dolgoznak – írja a Népszabadásg.

A civil társadalom ennek ellenére mégsem fejlődött. A „klasszikus civil szervezetek” – ide tartoznak az egyesületek és a magánalapítványok – ugyanis kevesebb pénzt kapnak, mint a közsznú társaságok és a közalapítványok. Ezek minisztériumokhoz, hivatalos intézményekhez, önkormányzatokhoz kötődő „félállami” szerveződések. Jól látszik, hogy az egyenlőtlenségek továbbra is igen nagyok a nonprofit szektorban: a hagyományos civil szervezetek jó része ma is a fennmaradásért küzd.

Főként az egyesületekre igaz ez. Egy átlagos egyesület évente kevesebb mint hatmillió forinthoz jut: a közalapítványok kilencszer, a közhasznú társaságok harmincötször több pénzből gazdálkodhatnak.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik