Az Index internetes portál írása szerint hamarabb búcsúzhatnak a honvédségtől a Gripenek érkezése miatt kivonásra szánt MiG-29-es vadászrepülők pilótái, mint maguk a gépek. Idén ugyanis még kedvezőbb feltételekkel mehetnek nyugdíjba, mintha kivárnák, amíg 2009-ben amúgy is leállítják az orosz típust.
Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium (HM) szóvivője közölte: a tárca olyan megoldást keres, hogy a nyugdíjba menő pilóták tartalékos önkéntesként vállalhassanak szolgálatot. Ehhez jogszabály-módosításra lenne szükség, amelynek a kidolgozását már megkezdték. Olyan megoldást keresnek, amelyet saját hatáskörben tudnak kezelni, és terveik szerint úgy módosítanák a vonatkozó jogszabályt, hogy a pilótákat önkéntes tartalékosként tudják foglalkoztatni.
Bocskai István közölte, hogy mindössze néhány pilótát érint mindez, bár konkrét számokat még nem lehet tudni. Bocskai István szólt arról, hogy a pilóták különleges igénybevételnek vannak kitéve, a nagy terhelések miatt szervezetük gyorsabban öregszik. A stressz mellett pszichés terhelés is nehezedik rájuk, hiszen nagy értékű haditechnikai eszközt használnak folyamatosan, éles körülmények között.
Mindez megkívánta, hogy a pilóták nyugdíjba vonulási lehetőségeinél, illetve a szolgálati idő számításánál mindezeket figyelembe vegyék, ezért ők más feltételekkel vonulhatnak nyugállományba, mint más katonatársaik.
