Belföld

GfK: egyre többen csalódtak a rendszerváltásban

2003-hoz viszonyítva nőtt azoknak az aránya, akik a politikai-gazdasági rendszerváltáshoz fűzött reményeiket nem látták beteljesülni. Az emberek 67 százaléka fél a gazdasági recessziótól, 47 százaléka pedig a politikai szélsőségek elszaporodásától tart.

Negyvenegy százalékot ér el azoknak az aránya, akik inkább csalódtak a rendszerváltásban; ez az eredmény hat százalékponttal kevesebb, mint 2003-ban – olvasható a GfK Hungária Piackutató Intézet friss felmérésében. Négy év alatt 14-ről 26 százalékra nőtt azok hányada, akik nagyon csalódtak a rendszerváltásban, és érzésük szerint semmi sem teljesült elvárásaik közül, tíz százalék pedig úgy nyilatkozott, hogy eleve nem vártak semmi jót a rendszerváltástól, és feltevéseik be is igazolódtak – mutat rá a kutatás.

Az eredmények szerint 2003-ban még minden negyedik, idén minden ötödik megkérdezett mondta azt, hogy a rendszerváltás nagyjából beváltotta a hozzá fűzött reményeket, és változatlanul egy százalék körül alakul azoknak az aránya, akiknek elvárásait alapvetően felülmúlta a valóság. Nőtt a bizonytalanság a minket körülvevő világgal szemben is: a korábban mért 53 százalékhoz viszonyítva idén már 64 százalék nyilatkozott úgy, hogy az emberek nem értik a körülöttük lévő világot – világít rá a GfK.

Az adatok szerint a megkérdezettek 80 százaléka érvel inkább a fogyasztás visszafogása mellett, abból kiindulva, hogy sosem tudhatjuk, mit hoz a jövő. Ezzel szemben 20 százalék hedonista elveket vall, miszerint érdemesebb a mának élni, és azoknak van igazuk, akik mindig többet és többet fogyasztanak. A válaszadók 64 százaléka véli úgy, „nagy baj az, hogy eltűntek a régi erkölcsök”, ugyanakkor öt százalékkal csökkent azoknak az aránya 2003 óta, akik szerint „nem baj, ha új erkölcsök és új szokások alakulnak ki”.

A GfK kutatói a lakosság különböző félelmeit vizsgálva arra következtettek, hogy csökkentek az egyén saját magánéletével kapcsolatos félelmei: 2003-hoz viszonyítva kevesebben tartanak az olyan személyes problémáktól, mint a magány, az egyedüllét, valamint a munkahely elvesztése. Ugyanakkor a gazdasági és politikai élet aggasztja a közvéleményt: 67 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik a rossz gazdasági helyzettől és a recessziótól félnek, míg 42-ről 47 százalékra emelkedett azoknak a hányada, akik a politikai szélsőségesek elszaporodásától tartanak. A külföldiek nagyszámú megjelenésétől a megkérdezettek 44 százaléka fél – írja a piackutató.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik