Belföld

On-line ellenőrzik a patikákat

A tervek szerint ősztől elektronikus úton ellenőrzik a kiemelt, 90 és 100 százalékos támogatású gyógyszerek beváltását a patikákban - tájékoztatta az Egészségügyi Minisztérium pénteken az MTI-t.

E gyógyszerkör szakmai és pénzügyi ellenőrzése elengedhetetlen, mivel a kiadások jelentős részét ebben a kategóriában fizeti ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) – olvasható a közleményben. A közlés szerint a vénybeváltásokhoz szükséges rendszer még kidolgozás és előzetes szakmai egyeztetés alatt áll, az ellenőrzés a tervek szerint – a szükséges jogszabály-változtatásokat követően – ez év kora őszétől indulhat.

Az on-line kapcsolaton keresztül az OEP-hez érkező vényadatok alapján lehetővé válik, hogy az egészségbiztosító ellenőrizhesse, hogy valóban történt-e orvos-beteg találkozás, a beteg a betegségének megfelelő gyógyszert kapta-e és a kiemelt támogatású gyógyszert a megfelelő szakvizsgával rendelkező orvos rendelte-e.

A beteg – függetlenül attól, milyen eredményt hoz az on-line lekérdezés – minden esetben megkapja gyógyszerét, s az OEP a patika számára is kifizeti a támogatás összegét. Ha azonban az utólagos ellenőrzés során kiderül, hogy a vény kiváltását megelőzően nem került sor orvos-beteg találkozóra, vagy a felíró doktor nem rendelkezik megfelelő szakvizsgával, illetve a háziorvos nem szakorvosi ajánlás alapján írta fel a készítményeket, akkor az egészségbiztosító az ellátó intézménytől, vagy a magánorvostól utólag visszavonja a jogtalanul utalványozott közpénzt.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik