Belföld

Fidesz: a kettős állampolgárságnak nincs szociális vonzata

A parlamentben hétfőn elfogadott magyar–román szociális biztonságról szóló egyezmény azt bizonyítja, hogy a magyar állampolgárság kiterjesztésének nincs szociális akadálya – jelentette ki Németh Zsolt, a Fidesz frakcióvezető-helyettese. Vadai Ágnes (MSZP) szerint a Fidesz eltorzítja a tényeket.

Németh Zsolt elmondta: a megállapodás szerint az áttelepülő erdélyiek nyugdíját nem Magyarország, hanem Románia fizeti. A szocialisták tudták, hogy Magyarország nem fogja fizetni a határon túli állampolgárok nyugdíját, hiszen készen állt a szerződés, mégis ennek ellenkezőjére építették fel a népszavazás előtti kampányt.

Az október 20-i magyar–román kormányülés „csendben” parafálta a magyar–román szociális biztonságról szóló egyezményt, majd a kormányzat „csendben” terjesztette be azt az Országgyűlésnek. A dokumentum aláírásra készen állt tavaly december 5. előtt, és ha már akkor megvitatják, másként végződhetett volna a kettős állampolgárságról szóló népszavazás – fejtette ki Németh. A szocialistáknak szembe kell nézniük a népszavazás előtti kampányukkal, amelynek során a szociális ellátórendszer összeomlásáról beszéltek, és még 2006 áprilisa előtt el kell kezdődnie az állampolgárság kiterjesztéséről szóló egyeztetéseknek – tette hozzá.

Vadai Ágnes szocialista országgyűlési képviselő emlékezett, hogy elég hangosan szavaztak a magyar–román szociális biztonsági szerződésről, de az csak a nyugdíj ügyében kínál megoldást, más szociális területen, így a családi pótlék vagy a gyes kérdésében nem. Vadai Ágnes felhívta a figyelmet arra, hogy az unióban kötelező az ilyen kétoldalú szerződések megkötése, és Románia rövidesen az EU tagja lesz, de ez a vajdasági és a kárpátaljai magyarok esetében nem hoz megoldást, mivel az ő országaiknak nincs esélyük rövid távon bekerülni az unióba.

Kifejtette, hogy az MSZP nem támogatna olyan politikát, amely az ezer éve magyarlakta területek „elnéptelenítését” irányozza elő. A kettős állampolgárságot illetően leszögezte, hogy illik tiszteletben tartani a magyarországi lakosság döntő többségének tavaly december 5-i, világosnak tekinthető döntését.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik