Belföld

Segélyszervezet vezetőjét rabolták el Irakban

Felfüggesztette iraki tevékenységét a CARE International emberbaráti szervezet, miután az arab országban kedden elrabolták helyi műveleti igazgatóját, Margaret Haszant - jelentette be a szervezet egyik vezetője.

Margaret Haszan mintegy három évtizede végez emberbaráti munkát Irakban, és az egyik legismertebb segélyszervezeti vezető a Közel-Keleten. A nő egyben a legmagasabb rangú vezető, aki emberrablás áldozatául esett az arab országban.

Robert Glasser, a CARE ausztrál ágának vezetője az ABC ausztrál rádiónak nyilatkozva szerdán közölte, hogy Irakba küldött személyzetük “a helyzetre való tekintettel” egyelőre szünetelteti tevékenységét. A nyilatkozatból azonban az nem derült ki, hogy az intézkedés a segélyszervezet hány munkatársát érinti.

A brit, ír és iraki állampolgárságú Margaret Haszant kedden reggel Bagdadban hurcolták el ismeretlen emberrablók. A túszejtők videofelvételt készítettek róla, s a képsorokat a katari al-Dzsazíra arab nyelvű hírtelevízió közzétette. Elrablását Tony Blair brit kormányfő is elítélte, Írország és az Egyesült Államok pedig jelezte, hogy segíteni kíván szabadságának visszanyerésében.

Richard Boucher, az amerikai külügyminisztérium szóvivője Washingtonban újságíróknak elmondta: az Egyesült Államok szorosan együttműködik az iraki és a brit hatóságokkal annak érdekében, hogy megpróbálják elérni a londoni székhelyű szervezet vezetőjének szabadon bocsátását.

Dermot Ahern ír külügyminiszter pedig Dublinban közölte, hogy Margaret Haszan ír származású, ezért az ír kormányzat is segíteni kíván a segélyszervezeti vezető kiszabadulásában. Az ír külügyminisztérium szóvivője közölte, hogy Margaret Haszan Írországban született és ír állampolgársággal is rendelkezik a brit és – iraki férfival kötött házassága révén szerzett – iraki állampolgársága mellett.

Írország, amely semleges álláspontra helyezkedett az iraki válságot illetően, nemrégiben megpróbált közbenjárni egy másik túsz, az október elején elrabolt brit Kenneth Bigley szabadon engedése érdekében is. Dublin azért döntött így, mert Bigley anyai ágon ír származású volt. Az ír diplomáciai erőfeszítések azonban sikertelenek maradtak, Bigley-t lefejezték fogvatartói.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik