Az Országgyűlés ma szavaz a módosító indítványokról, amelyek között több milliárd forintos hatású tételek is vannak.
Tizenkétmilliárdos többletbevételt remél például a Pénzügyminisztérium attól, hogy a cégek májustól csak telefonköltségeik fele után írhatják le az áfát, szemben az eddigi hetven százalékkal. A többletpénznek megvan a helye, hiszen a gazdákkal kötött megállapodás alapján az állami támogatásokra jutó áfa mégis levonható lesz a mezőgazdaságban. A módosítás csak az agrárszférában 30 milliárdos bevételt hoz.
Mégsem bonyolítják
Májustól mégsem kell majd az adószámot is bemondani, ha áfás számlát kér valaki a boltban. Ennek folyományaként a közüzemi szolgáltatóknak és telefoncégeknek sem kell begyűjteniük céges partnereik adószámát, hogy érvényes számlát bocsáthassanak ki május elsejétől. Azt továbbra is csak sejteni lehet, hogy a vevői adószám folyamatos feltüntetését pusztán túlbuzgóságból kérte volna a pénzügyi tárca – ellenőrzési szempontból ez felesleges, és az uniós szabályok szerint is erre csak akkor van szükség, ha két tagország közötti kereskedelemről van szó. Egy módosítással most az eredetileg javasolt általánosan feltüntetendő vevői adószám helyett ezt csak speciális esetekben követelik meg.
Az utolsó pillanatban beérkezett változtatások legizgalmasabb része azonban az, amely az év közben módosítja a cégek adóterhelését. Bár a pénzügyi tárca korábban határozott ígéretet tett arra, hogy a magyar társaságok működését nem fogják az adószabályok évközi rángatásával nehezíteni, a múlt héten beadott javaslatok egy része mégis ezt teszi. Ilyen például a tejimitátumok áfájának emelése.
