A vezérigazgató arra reagált, hogy a Mol és a PKN Orlen szerdán bepanaszolta az Unipetrol vezetését a cseh állami vagyonalapnál, mondván, hogy bővebb ismeretek nélkül nehezen tehetnek reális kötelező erejű vételi ajánlatot a legnagyobb cseh vegyipari holding 63 százalékának megvételére. “A kért információk mintegy 40 százalékát a következő napokban az érdeklődők rendelkezésére bocsátjuk” – szögezte le Svarc. “Mintegy 15 százalékot tesznek ki azok a rendkívül érzékenynek minősíthető információk, amelyekről már korábban megállapodás született, hogy nem lesznek kiadva” – tette hozzá az igazgató. Azt mondta, hogy az Unipetrol megvétele iránt érdeklődő három társaság – a harmadik a Royal Dutch/Shell – az információk mintegy 25 százalékát már megkapta, míg a maradék 20 százalék olyan információ, amely nem lényeges, és ezért az Unipetrol nem is foglalkozik velük.
Az Unipetrol pontosítani fogja a környezeti hatásokat, vagy a különféle műszaki adatokat érintő kérdésekre adott válaszait. “Bizonyos árkalkulációkat, illetve a kereskedelmi partnereinkkel kötött szerződéseket érintő információkat azonban nem lehet kiadni” – hangsúlyozta. Slawomir Golonka, a PKN Orlen vezérigazgató-helyettese a cseh média szerint előrelépésként értékelte az Unipetrol vezetésének reagálását a panaszra.
” Egyetértünk a beruházókkal, hogy az Unipetrol nem szolgáltatott ki nekik elegendő mennyiségű információt. Az állam képviselőin keresztül a felügyelő bizottságban nyomást fogunk gyakorolni a vezetésre, hogy a hibát helyrehozza” – kommentálta a helyzetet Pavel Kuta, a cseh nemzeti vagyonalap elnökhelyettese.
A Mol és a PKN Orlen társaságokon kívül a holland-brit Royal Dutch/Shell maradt versenyben az Unipetrolért. A kötelező erejű vételi ajánlatokat márciusban kell megtenniük az érdeklődőknek. Az Unipetrol 63 százalékos állami vagyonrészének eladására tett első kísérlet 2002. szeptemberben meghiúsult. A 2001. decemberben lezárult pályázat nyertese, a cseh-svájci Agrofert Holding végül is nem volt hajlandó megfizetni a 361 millió eurós vételárat, és annak csökkentését követelte. Ebbe azonban a kormányzat nem ment bele, és így az üzlet meghiúsult. Az Unipetrolt tavaly novemberben hirdették meg ismét, és tíz előzetes ajánlat érkezett. Az első privatizációs kísérlet iránt húsz vevőjelölt érdeklődött eredetileg.