A Mol igazgatósága felhatalmazta a társaság menedzsmentjét ajánlatok bekérésére a három kiszervezett gáztársaság (Földgáztároló Rt., Földgázszállító Rt., Földgázellátó Rt.) esetleges részbeni értékesítésével és partnerbevonásával kapcsolatban – jelentette be pénteken a Mol. A Mol földgázkitermeléshez kapcsolódó eszközei nem részei a folyamatnak, azaz nem eladóak. Az ajánlatok benyújtására várhatóan az ilyen jellegű tranzakcióknál szokásos átvilágítást követően kerül sor. A folyamat során a Mol tanácsadója a JP Morgan.
Európai gázszolgáltatók tehetnek ajánlatot
A hír kapcsán Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója pénteki sajtótájékoztatóján beszámolt arról is, hogy a magyar olajtársaság európai és regionális gázszolgáltatókat hív meg az ajánlattételre. Ezen társaságok nevét nem hozzák nyilvánosságra addig, amíg azok nem jelentkeznek konkrét ajánlattal, és persze amíg nem egyeznek bele nevük közlésébe.
Lapunk kérdésére Mosonyi azt mondta, hogy azért várják a különböző ajánlatokat, hogy annak kapcsán megfogalmazhassák saját elvárásaikat is. Így a vevőjelöltek és a Mol közötti alku során alakulhat ki, hogy pontosan milyen konstrukcióban értékesítik a gázüzletág egyes társaságait, ha egyáltalán ilyen tranzakcióra sor kerül. Mosonyi hangsúlyozta, hogy mindössze a gázszállítás területén marad biztosan korlátozott az értékesítés, ebben a szegmensben ugyanis a Mol közgyűlése úgy döntött, hogy 25 százalék + 1 részvényt mindenféleképpen megtart a magyar olajvállalat.
Mint megtudtuk a Mol egyelőre nem döntötte el, hogy feltétlenül eladja-e a gázüzletág cégeiben meglévő részesedéseit. Ha mégis megtörténik ez, akkor szintén nyitott kérdés, hogy egyetlen vevő szerzi-e meg a cégeket, vagy több vásárló is szóba kerülhet. Ugyancsak nem tisztázott, hogy a Mol a szállítási cégen kívül kiszáll-e teljes mértékben az említett cégekből, vagy megmarad-e résztulajdonosként, partnerként bennük. Az új gáztörvénynek megfelelően egyébként a Mol idén már nem számol veszteséggel a gázüzletágban, sőt, 20-30 milliárdos pozitívumot vár – mondta Mosonyi György. Éppen ezért a magyar olajtársaságnak nem sürgős a gázcégek eladása, így ha sor is kerül erre, 2004 végéig próbálják lebonyolítani az ügyleteket.
Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató közleményében így fogalmazott a bejelentés kapcsán: „a gázszabályozás utóbbi időben történt változásait követően most jött el az ideje annak, hogy feltárjuk a Mol azon stratégiai lehetőségeit, amelyek által a gázüzlettel kapcsolatos befektetések értékét és ezáltal a teljes vállalati értéket maximalizálhatjuk”.
Horvátország újra csendes
A FigyelőNet megkérdezte a Mol vezetőit arról is, hogy mi a véleményük arról, hogy Horvátországban a kormányváltás idején felerősödtek azok a hírek, miszerint felülvizsgálják a Mol-INA privatizációs ügyletet. Az utóbbi időben viszont elcsendesedtek ezek a hangok a szomszédos országban. Mosonyi ezzel kapcsolatban elmondta: korábban sem kommentálták az effajta híreket, de az, hogy most csend van, azt bizonyítja, hogy a korábbi híresztelések megalapozatlanok voltak.
A sajtótájékoztatón természetesen a fő hangsúly azon volt, hogy a Mol 2003-ban rendkívül jó eredményeket ért el. Az EBITDA tavaly 40 százalékkal nőtt (180,7 milliárd forintra), rekordot döntve, akárcsak a cég üzleti eredménye, vagyis működési profitja is. Mindez a kedvező finomítói környezetnek (vagyis a feldolgozási tevékenység profitrátájának, „marginjának” jóval több mint százszázalékos növekedésének köszönhető, illetve annak, hogy a szlovák Slovnaftot a második negyedévtől teljesen konszolidálta a Mol. A Slovnaft hozzájárulása az EBITDA-hoz például 23,3 milliárd forint volt.
A nettó eredmény szintén jelentősen, 100,3 milliárd forintra nőtt. E mögött a kedvező üzleti teljesítmény és egy adóügyi megoldás rejlik. A gázcégek kiszervezése, önálló leányvállalattá való átalakítása 36,5 milliárd forint halasztott adót jelent, s ez az a kedvező „adózási hatás”, amely lehetővé tette a nettó eredmény magasba szökkenését. Miután 2003-ban a Mol Rt. IFRS szerinti üzemi eredménye 49 százalékkal, a rekord magasságnak számító 85,2 milliárd forintra nőtt, Mosonyi György vezérigazgató további javulást vár ezen a szinten 2004-ben.
Javítják a hatékonyságot
A Molnál egyébként tavaly is folytatódtak a hatékonyságjavító intézkedések. Jelentős, 1500 fős létszámcsökkenés történt például a Slovnaftnál, s összességében már csak 15 886-an dolgoznak a Mol csoportnál.
A magyar olajcég egyébként tavaly tovább terjeszkedett a régióban. Így Dél-Lengyelországban 11 kutat nyitottak meg, Romániában pedig átvették a Shell 23 egységből álló kúthálózatát, így több mint ötven töltőállomással rendelkezik immár a MOL romania. Sikerült nyélbe ütni az INA 25 százalék + 1 részvényének privatizációs ügyletét is Horvátországban. Lengyelországban a PKN Orlennel terveznek együttműködést, erről tavaly, az év végén megállapodás is született a két cég között.