Belföld

EU-komform szoftverrendszer vámügyintézéshez

A tíz éve működő Vamsoft szoftverház az export-import tevékenységet folytató vállalatok vámügyintézésének hatékony kiszolgálására fejlesztette ki szoftverrendszerét. A Kompakt ZOLL rendszer legújabb moduljai – a Vám és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságával és a Központi Statisztikai Hivatallal kialakított szoros együttműködésnek köszönhetően – pontosan igazodnak az EU-csatlakozást követően megváltozó eljárási szabályozáshoz.

Hazánk EU-csatlakozását követően a vállalatok, vámügynökségek és raktárak teljesen új eljárási és szabályozási rendszerben dolgoznak, amelynek számos összetevője van.

Az NCTS (New Computerised Transit System) rendszer – a Tranzit Egyezményhez csatlakozott európai országokban a közúti árutovábbítás regisztrációs rendszere – használata hazánkban április 30-tól válik kötelezővé a nemzetközi áruforgalomban. Az új rendszer a papíralapú vámeljárást (közúti áruk árutovábbítási okmánya) váltja ki. Az NCTS-rendszer adaptációját a Vám és Pénzügyőrség már elvégezte, azaz telepítette a rendszert az egyes vámhivatalokban, továbbá gondoskodott a vámtisztek alkalmazásra való felkészítéséről. Míg a vámhatóság részéről a felkészülés jelentős hardverfejlesztéssel is járt, addig az ügyfelek esetében a rendszer működtetésére mindössze egy számítógépre és internet-kapcsolatra lesz szükség.

Ahhoz, hogy a szállítmányozó és kereskedelmi vállalatok az illetékes vámhivatal NCTS-rendszerébe regisztrálni tudjanak, továbbá, hogy képesek legyenek az adatkezelésre is, egy speciális szoftver alkalmazására van szükség.

A Vamsoft Kft. által 1996-ban kifejlesztett Kompakt Zoll elnevezésű integrált vámügyintézői programcsomag a regisztrálás és a megváltozott adatkezelés követése érdekében új modulokkal bővült. A Microsoft Windows operációs rendszerre épült programcsomag igazodik mindazon jogszabályokhoz, amelyek az EU-csatlakozást követően hazánkban is érvénybe lépnek.

A csatlakozást követően két új rendszerrel kell megismerkedniük a vállalatoknak: a TARIC és az INTRASTAT rendszerekkel.

Az INTRASTAT rendszer (ezt a Központi Statisztikai Hivatal felügyeli) az EU belső piacán megvalósuló áruforgalom regisztrálását célzó statisztikai megfigyelési rendszer. Az egységes belső piac létrejöttével megszűnik a lehetősége annak, hogy az egyes tagállamok közötti kereskedelem alakulását a vámstatisztikák alapján kövessék. A megoldást az INTRASTAT rendszer bevezetése jelenti, amely statisztikai bejelentési kötelezettséget ír elő a résztvevő vállalatoknak.

A TARIC-rendszer az EU-n kívüli országokba, illetve harmadik országokból az Unióba irányuló kereskedelmi forgalom egységes uniós használati tarifája, amely az Unió összes tarifális kereskedelempolitikai intézkedését (vámtétel, tarifális kedvezmények, piacvédelmi szabályok) tartalmazza. A magyar Kereskedelmi és Vámtarifával ellentétben dinamikus jellegű, naponta nagy mennyiségű módosítást hajtanak rajta végre. A TARIC rendszer elektronikus úton, az interneten valamennyi tagország nyelvén hozzáférhető. A magyar vámigazgatás feladata a nemzeti TARIC rendszer kidolgozása és hozzáférhetővé tétele, amely tartalmazza a nemzeti adók mértékét is.

A statisztikai adatszolgáltatást kezelő modul a Kompakt Zoll programon belül már a jövő hónapban megrendelhető, telepíthető, használata gyakorolható, tesztelhető, így a májusi éles indulás vélhetően problémamentesen és gördülékenyen zajlik majd.

A TARIC alkalmazását az alapmodul használata is lehetővé teszi, ehhez új modul fejlesztése nem vált szükségessé, az aktualizálást közvetlen internetkapcsolattal és adatátvétellel oldja meg a program.

„Hosszú ideje dolgozunk azon, hogy ügyfeleink a csatlakozást követően is a megszokott gördülékenységgel végezhessék munkájukat szoftvereink segítségével. Az elmúlt év elejétől rendszeres fejlesztői konzultációk keretében megkaptunk a Vám és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságától és a Központi Statisztikai Hivataltól minden szükséges információt és segítséget ahhoz, hogy mára – már a tesztelési időszakon is túl – egy megbízhatóan működő, naprakész rendszert telepíthessünk ügyfeleinknél” – nyilatkozott Karakas Gyula, a Vamsoft Kft. ügyvezető igazgatója.

A Vamsoft Kft. 2001-ben több mint 10 millió forintos fejlesztéssel hozta létre a Kompakt ZOLL v5 verzióját, amelyet kiemelt ügyfeleinek segítségével hosszú időn át tesztelt és tökéletesített. Ez a programcsomag már nem csak okmánykitöltésre, vámraktár kezelésre és elektronikus kapcsolattartásra képes, hanem folyamatos vámáru-követést is végez és alkalmazható gyártás, aktív feldolgozás, vámszabadterület, egyszerűsített eljárások kezelésére is. 2001-ben a vállalat megkapta a hivatalos Microsoft Certified Partner minősítést is.

A szoftver az egyszemélyes ügynökségektől kezdve az Audi szintű óriásokig minden igényt kielégít. A programot kezelő ügyintézők számától függően az összeválogatott modulszerkezetet – amely az egyes cégek ügyintézésének megfelelően 14 modulból válogatható össze – egy felhasználó részére, kisebb hálózatokra (2-5 vagy 6-10 végpontos is), illetve akár egészen nagy, 10 ügyintéző feletti hálózatra, korlátlan végponti lehetőséggel is kialakítható.

A csomag a folyamatos jogszabálykövető frissítéseken túl olyan modulokkal, szolgáltatásokkal bővült, amelyeket a gyakorlati használat tapasztalatai, az ügyfeleknél felmerülő igények hívtak életre. A v5 verzió harmadik éve szolgál immár több mint 700 felhasználó – többek között olyan jelentős importőrök, mint az Audi, a Samsung, a BorsodChem vagy a Philips – megelégedésére.

„Annak érdekében, hogy minél szélesebb körű, naprakész információval támogassuk ügyfeleink és az érdeklődők munkáját, 1997-ben kialakítottuk a www.vaminfo.hu portált, amelyet azóta is folyamatosan fejlesztünk, bővítünk. Az oldalon számos EU- csatlakozással, vámot érintő kérdéssel kapcsolatos híreket, jogszabályi változásokat teszünk közzé, sőt hírlevéllel, árfolyamküldéssel, Tariffnet, illetve vámteherkalkulációs szolgáltatásokkal állunk látogatóink rendelkezésére” – nyilatkozta Karakas Gyula.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik