Az Európai Bizottság becslése szerint két e-mailből egy szemétlevél, spam, vagyis olyan elektronikus üzenet, amit kéretlenül, ismeretlenek küldenek az ember internetes postaládájába, és ami egy-egy termék, szolgáltatás reklámját, csalók ajánlatát tartalmazza, legrosszabb esetben vírussal fertőzött csatolást hoz be a számítógépünkbe. Az EU-országokban ez az arány 46 százalék.
Uniós szinten már 2002 júliusában elfogadták az elektronikus kommunikáció titkosságáról szóló direktívát, amelynek értelmében idén október végéig minden tagállam köteles nemzeti szabályozásként törvénybe iktatni a spam-tilalmat. A szabályozás megtiltja a marketing tartalmú e-mailek küldését olyan felhasználóknak, akik nem adták ehhez előzetes engedélyüket.
Amerikának is lépnie kellene
Az EU tagállamai közül Nagy-Britannia és Olaszország az elsők között fogadta el a törvényt, s elvileg ma már Magyarországon is csak olyan e-mail címre lehet marketing levelet küldeni, amelyről előzetesen regisztráltak egy “spamet szeretnék fogadni” jellegű listán.
A tiltás ellenére a szemétlevél-hegyek minden felhasználó életét megkeserítik. Egységes nemzetközi tiltás hiányában mindig akad egy kis szerver, ahonnan háborítatlanul lehet spameket küldeni. Szakértők szerint az európai intézkedések sem vezetnek eredményre mindaddig, amíg a spamelés egyik fő “bázisa”, az Amerikai Egyesült Államok nem vezet be hasonlóm, egységes szabályozást.