Az érintett vállalkozói kör a program keretében fejlesztési elképzelései megvalósításához – gépvásárláshoz, telephely modernizációhoz – igényelhet legfeljebb 10 millió forint összegű hitelt, amihez az állam három évig 4 százalékpontos kamattámogatást nyújt.
A beruházást a hitelszerződés megkötésétől számított két éven belül kell megvalósítani, s két évig – de legalább a támogatás igénybevétele alatt – rendeltetésszerűen kell hasznosítani. A hitelhez 50 százalékos garanciadíj-támogatás is igényelhető. Az idén a program keretében várhatóan 300-400 vállalkozás kaphat kedvezményes hitelt.
Réthy Imre, a GKM közigazgatási államtitkára elmondta: a Midihitel fejlesztési kölcsön, de a hitelösszeg maximum 20 százaléka a fejlesztéshez kapcsolódó forgóeszköz finanszírozására is felhasználható, amennyiben a folyósító hitelintézet az üzleti terv alapján ezt indokoltnak tartja.
A bruttó kamat mértéke maximum a három havi BUBOR (vagy jegybanki alapkamat) plusz 4 százalék, a kamatfizetés és az átárazódás gyakoriságát a folyósító hitelintézetek állapítják meg, amint a hitel futamidejét is. A vállalkozók a nettó, vagyis a támogatással csökkentett kamatot fizetik meg. A tőketörlesztés türelmi ideje a beruházás megvalósításáig tart, de legalább fél év.
A kamattámogatás igénybevételéhez így nem kell pályázatot benyújtani, a vállalkozásnak csak a hitelintézettel kell szerződnie. Eddig 112 takarékszövetkezet és 15 bank jelezte a tárcának részvételi szándékát, kilenc bankkal (CIB Bank, Commerzbank, HVB Bank Hungary, IC Bank, Konzumbank, Raiffeisen Bank, Postabank, Sopron Bank, Volksbank) a GKM kedden már megkötötte a szerződéseket. A vállalkozók bármely megyében legalább öt településen hozzájuthatnak a Midihitelhez.
Szőke András, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnöke és ügyvezetője elmondta: a takarékszövetkezeti körben egy év alatt 10 milliárd forint is kihelyezhető a Midihitelből, amelynek 3-10 millió forintos limite ideális az átlagosan 5-6 millió forintos kölcsönöket felvevő takarékszövetkezeti ügyfélkör számára.
A többlépcsős hitelprogram további elemei a Mikrohitel program, a Széchenyi kártya és az Európa hitel, amelyek a vállalkozások különféle finanszírozási szükségleteit elégítik ki, így különböznek a felvehető hitel összegét, a támogatás mértékét, formáját és a futamidőt illetően. A Midihitel és a Széchenyi kártya konstrukció támogatására az idén összesen 1,2-1,3 millió forint áll rendelkezésre. A támogatási összeg a tárca reményei szerint jövőre 2 milliárd forintra emelkedik, ami 30 milliárd forint összegű hitel kihelyezéséhez nyújt támogatást. Apatini Kornélné szerint a támogatási összeg szükség esetén növelhető lesz.
A helyettes államtitkár elmondta azt is, hogy erősen megnőtt az érdeklődés a forgóeszköz-finanszírozásra igénybe vehető Széchenyi kártya iránt a hitelösszeg júliusi – 1 millióról 5 millió forintra való – emelése után, a korábbi havi 300-400-zal szemben azóta havi 1000-1300 darab kártyát igényelnek a vállalkozások. A fejlesztésekre igénybe vehető, 10-500 millió forintos Európa hitel kicsit lassan indult be, de a befogadott hitelösszeg már eléri a 26,5 milliárd forintot. Eddig mintegy háromszázan folyamodtak e hitelért, 212 hitelszerződést kötöttek.