Belföld

A G7 pénzügyminiszterei hétvégén tanácskoznak

A költségvetések eladósodása, a dollár gyengesége, az ázsiai valuták árfolyamának rugalmatlansága - ezek azok a legfontosabb kérdések, amelyek nyugtalanítják a hét vezető ipari ország pénzügyminisztereit, központi bankkormányzóit.

Szombati, Dubajban rendezendő tanácskozásukra időzítette a Nemzetközi Valutalap a világgazdaság perspektívájáról szóló, csütörtökön publikált értékelését, amelyben ugyan az idénre a világgazdaság 3,2, jövőre pedig 4,1 százalékos növekedését jósolja, ám egyenlőtlennek, bizonytalannak minősítette a fellendülést. Az Egyesült Államok indukálja az élénkülést, jól teljesít a japán gazdaság is, az eurózóna viszont olyan helyzetben van, hogy a legkisebb megingást sem lenne képes elviselni – derül ki az IMF értékeléséből.


Amerikai ikerdeficitből lehet újabb ázsiai válság

A világgazdaságra nézve az IMF szerint az amerikai “ikerdeficit” jelenti a legnagyobb fenyegetést. Kenneth Rogoff, az IMF közgazdásza szerint az amerikai folyó fizetési mérleg hiányának egyensúlyba hozása kemény és áldozatokkal járó folyamat lesz, ám ez a dollár erőteljes esését is magával hozhatja. A dollár gyengülése viszont új gondokat gerjeszthet amiatt, hogy az ázsiai valuták mozgása a ” zöldhasúhoz” kötött.

Az Egyesült Államok folyó fizetési mérlegében 138,7 milliárd dolláros hiányt halmozott fel az év második negyedévében, költségvetésében pedig szintén rekordméretű deficit keletkezik 2004-ben várhatóan 480 milliárd dollárral. ” Az Egyesült Államoknak jutott a legjobb fellendüléshez, amit csak meg lehet venni” – ironizált Rogoff, utalva arra, hogy az élénkülést az USA óriási méretű hitelekkel finanszírozza.


Lebegjen a kínai valuta?

Amennyiben a dollár – az egyensúly felé tett amerikai lépések miatt – újból esne, az mindenek előtt az euró kárára történne, hiszen a legtöbb ázsiai valuta a dollárral együtt mozog. Ez azzal járna, hogy a kínai jüan előnyökhöz juttatná Kínát, kisebb mértékben az egész régiót a nemzetközi kereskedelemben. Más szóval, amennyiben az euró támogatná egyedül a dollár kiigazítást, az komoly gondokat okozna szemben azzal a helyzettel, ha a kiigazítás terheit elosztanák, vagyis Kína, és más ázsiai országok is felértékelnék valutájukat a dollárral szemben – érvelt Kenneth Rogoff. – Elég fejfájást okoz, hogy a világgazdaságot egyetlen hajtómű húzza (az amerikai élénkülés), és még rosszabb lenne, ha a földet érés is egy keréken történne – mondta.

Az Egyesült Államok az elmúlt hetekben kampányt folytatott annak érdekében, hogy Kína lebegtesse valutáját, ám e kérdést az európaiakat és Japánt is nyugtalanítja. Wim Duisenberg, az Európai Központi Bank elnöke hétfőn tárgyal majd Dubajban a kínai központi bank vezetőjével. Mindennek ellenére a Hetek a szokás szerint árfolyamügyekben aligha tesznek közös közleményükben konkrét utalásokat a dollár, az euró, vagy a jüan állapotára, megelégednek majd a ” rugalmasság” szükségességének hangsúlyozásával.


Az EU csak kispályás

Az IMF ehhez képest sokkal visszafogottabb az európai országok egyensúlytalansága ügyében, mégha az Európai Unión belül e kérdés élénk viták tárgya is. Az IMF befolyásos személyiségei ellentétes véleményeket fogalmaznak meg arról, hogy mennyire lehetne rugalmasan értelmezni az európai stabilitási paktumban szereplő, a nemzeti termék 3 százalékában rögzített költségvetési deficit- határt, ám ez a kérdés jelenleg az eurózóna belső ügyének számít, a szakértők nem tekintik a problémát világgazdasági kockázatot jelentő kérdésnek.

Hogy elkerüljék a szokásos kritikai megjegyzéseket, az európai reformok lassúsága miatt és azért, mert az eurózóna képtelen a növekedés motorjává válni, Németország és Franciaország a minap előállt mintegy tíz területre kiterjedő, növekedésösztönző fejlesztési tervével.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik