Belföld

Zirc mintaváros lesz: elektronikus önkormányzat Japánból

Japánok építik ki saját költségükön Zircen az elektronikus önkormányzati modellt. Kovács Kálmán, informatikai és hírközlési miniszter elmondta: a legutóbbi japán útja során vetette fel vendéglátóinak, hogy a japán elektronikus közigazgatás megismerésén túl szeretnének Magyarországon egy mintaprojektet megvalósítani.

Gifu tartomány kormányzója felajánlotta, hogy egy Veszprém megyei településen a saját költségükre kiépítik az elektronikus önkormányzat, elektronikus város projektet. Elhangzott: ehhez minden szükséges eszközt a japánok biztosítanak.

Kovács Kálmán megjegyezte: a japánok egy-másfél éven belül Zircen kiépítik a rendszert. Hozzáfűzte: a japánok 5-10 ezer lakosú települést jelöltek meg. Zircnek 7500 lakosa van. A városban részben kiépített már az internetes adatforgalomhoz szükséges kábelhálózat.

A miniszter rámutatott: még idén a tárca finanszírozásában is kiépítenek egy elektronikus város és egy kistérségi rendszert. Közlése szerint létrehozzák 8-10 kistelepülés közös informatikai rendszerét. Megjegyezte: a megyeszékhelyet, illetve a kistérséget még nem választották ki.

Kovács Kálmán utóbb rámutatott: 2003 végére valamennyi magyar önkormányzat fent lesz már a világhálón, ám ehhez még idén 1200 települést kell felvinni. Az eszközök biztosítása és a hálózat kiépítése meghaladja a 4 milliárd forintot.

A miniszter utalt arra is, hogy 2004 májusáig összesen 2004 közösségi internet hozzáférési helyet hoznak létre, ahol uniós információkhoz és támogatási lehetőségekhez is juthatnak az állampolgárok. A 2004 közösségi hozzáférési hely kialakításának költsége szintén meghaladja majd a 4 milliárdot.

Rámutatott: a belügyi és az oktatási tárcával közösen dolgoznak a tartalom-fejlesztésen is, ami másfél év alatt 3-4 milliárd forintos ráfordítást igényel. Végül a miniszter elmondta: 2005 végéig szeretnék elérni, hogy a 900 ügyintézési forma közül néhány gyakoribbat már elektronikus közigazgatási rendszerben lehessen intézni.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik