Belföld

Az ünnepek idején csaphat le az Al-Kaida

A hét elején az al-Keida terrorszervezet nyilatkozatot tett közzé az interneten, és bejelentette, hogy a muzulmánok böjti hónapját, a ramadánt lezáró ünnepek után a szervezet újra lecsap – főleg amerikai állampolgárokra és érdekeltségekre. "Nem tanultok a leckéből" – szólt a fenyegetés.

„Nem értettetek meg semmit a Washington és New York elleni támadások okaiból… ó, ti amerikaiak, ti mindannyian vezetőitek áldozatai vagytok – ugyanakkor részesei is az ellenünk indított háborúnak. Az ünnepi ajándék már úton van” – tartalmazta az a közlemény, amely ugyanazon a honlapon jelent meg, ahol az al-Keida korábban is közzétette nyilatkozatait.

Amerikai hírszerzési források tudatában vannak a fenyegetés komolyságának, és ennek megfelelően kezelik azokat. A fokozott riadókészültség már jó ideje érvényben van – jelentette a CNN.

Az al-Keida változtatott akcióinak jellegén, amióta az afganisztáni bombázások után menekülni kényszerült. Azóta a szervezet a „puhább” célpontokat részesíti előnyben. Ilyen volt a múlt csütörtöki kettős merénylet a kenyai Mombasában, valamint az októberben Bali szigetén elkövetett terrorakció is. Mindezekért az al-Keida vállalta a felelősséget, és a kenyai támadásokkal kapcsolatos közleményében beígérte a ramadán utáni újabb akciókat is.

Az al-Dzsazíra arab hírtelevízió szerdán kapott egy faxüzenetet, állítólag Omár mollától, a tálibok világszerte körözött vezetőjétől. A „ramadán végi közlemény” címet viselő üzenetben Omár molla közölte, hogy mivel Amerika és szövetségesei egyre nagyobb mértékben rombolnak az egész világon, ezért kénytelenek lesznek szembesülni „az ellenségeskedéssel, a káosszal és a pusztítással”.
Az üzenet hitelességét ugyan nem sikerült megállapítani, de amerikai források szerint az végül is hihető, hiszen pontosan egybevág Omár molla korábbi hasonló kijelentéseivel. Az Egyesült Államok szerint Omár molla életben van, de ismeretlen helyen rejtőzik. Az al-Dzsazíra nem volt hajlandó elárulni, hogy honnan ékezett az üzenet.

Szerdán Nagy-Britannia is bezárta nairobi nagykövetségét Kenyában, mert „pontos és célzott” fenyegetést kapott. Washingtonban Bush amerikai elnök maga is megerősítette, hogy véleménye szerint az al-Keida állt a kenyai terrorakciók mögött. Az al-Keida figyelmeztette az amerikaiakat, hogy távozzanak Szaúd-Arábiából, Jemenből, Afrikából és Ázsiából. „Ellenkező esetben csak halált arathattok, mert ostobaságból mellőztétek figyelmeztetéseinket” – fenyegetőzött az al-Keida.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik