A KPMG pénzügyi tanácsadó multi szerint világszerte nőhetnek az adóterhek a következő években. Főként mert lecsengett a válság, amikor lejjebb vitték az adókucsokat, illetve egyre többen vagyunk, és ez nagy terheket ró a társadalombiztosításokra.
A tanulmány megállapítja, hogy az optimális áfa-kulcs 15 és 20 százalék közé esik, amit a legtöbb ország középtávon valószínűleg el is ér – kivéve Magyarországot, ahol nem várható az áfa csökkentése. Mint ismert, Európában nálunk a legmagasabb az áfa-kulcs, ami 27 százalékos.
Ahogy írják:
A jelenlegi adópolitika a fogyasztást terhelő, forgalmi típusú adóbevételek arányának növelését tervezi a jövedelemadókból származó költségvetési bevételekhez képest, ezért középtávon nem várható az általános áfa-kulcs mértékének drasztikus csökkentése.
A felmérés főbb megállapításai:
- Globális szinten az adókulcsok nem változtak 2014-hez képest
- A döntéshozók célja az adóalap szélesítése; a megadóztatható termékek, szolgáltatások, és tevékenységek körének tágítása
- Folyamatosan vonják vissza azokat a korábbi adókedvezményeket, amelyeket még a válság idején vezettek be azzal a céllal, hogy támogassák valamely iparágat, vagy növeljék a fogyasztási hajlandóságot
- A közvetett adók rendszerét a világon szinte mindenhol bevezették
- A társadalombiztosítási hozzájárulás évről évre egyre nagyobb részét képezi az állami bevételeknek.
- Az OECD adóharmonizációs akciótervének köszönhetően minden adónem esetében változások várhatók a következő öt évben
- Középtávon a legtöbb országban 15 és 20 százalék közötti lesz az áfakulcs – kivéve Magyarországon.