Belföld

Nagy Bandó: “Ez most túlmegy a tűrhetőn”

Az író, humorista - a Hír24 állandó szerzője - azt mondja, a bicskanyitogató dolgokról meg kell írnia a véleményét.

Nagy Bandó András a Népszavának adott interjúban elárulja, hogy életről, halálról nem azért ír, mert szívbeteg volt, ez a legkevésbé sem foglalkoztatja akkor, amikor az öregedésről, az elmúlásról elmélkedik, a téma ugyanúgy izgatja, mint bárki mást, csak ő ki is írja magából. „Lehet, hogy ez az egész egyfajta rögzítése a lelki, szellemi védekezésnek. Halandóságunk megértésében is segít. A régi görögöktől való: filozofálni annyi, mint élni tanulni, élni tanulni annyi, mint halni tanulni. Én egyfolytában az életet tanulom”.

Tanulás közben sokszor felhúzza magát. A minap azon, hogy az állami hírtévé híradója lassúsági pipaszívó versenyről számolt be. Erre egy kanadai barátja hívta fel a figyelmet. “Tipikus köztévés feladat, nem? (…) Miért nem annak mennek utána, amire választ várnak az emberek? Ami valóban közügy, sorsunkat érintő kérdés. (…) „Aki külföldön él, más szemszögből lát minket. Ha a barátom a demokratikus berendezkedést Kanadából szemléli, akkor tisztábban láthat, hiszen ő naponta tapasztalja meg, hogy nem úgy működik a demokrácia, ahogyan nálunk, ahol demokráciát játszva szórakoznak velünk.”

Fotók: Berecz Valter

A közszolgálatnak „nem kellene tudomásul vennie azt, hogy ki van hatalmon.” A sportnak sem. Szerinte az maga a borzalom, ha Farkas Áginak vetélkednie kell Kocsis Mátéval a Magyar Kézilabda Szövetség elnöki posztjáért.

„És nem azért, mert Kocsis Máté hajdani miépes, jelenleg Fideszbe beszívódott, faarcú pali lett a kézilabda szövetség elnöke. Mert régebben hasonló megtörtént a baloldalon is. Azt sose hallottam még, hogy vezesse a kézilabda szövetséget hozzáértő ember, mint például Farkas Ági, és ne azért kapjon pénzt a kézilabda szövetség, mert az élén ott van egy ember a hatalomból, hanem automatizmusa legyen annak, hogy a különböző sportágakat az állam, ha akarja, és ha van rá lehetősége, támogassa. A hatalom ne megvásárolni akarja, és ne a pénzét fitogtatva akarja megnyerni magának a sportolókat, hanem adjon pénzt az élsport támogatására, és ezért ne várjon el többet, mint a megfelelő teljesítményt.”

Nagy Bandó elismeri, lehettek hasonló esetek az előző koalíció esetében is, de nem látszott ennyire. „Ennyire nem volt jelen a politika se a tudományban, se a művészetben, se a sportban. Ez most túlmegy a tűrhetőn. Azt mondják, a kevesebb mindig több, de ez már több a soknál. (…) És több esetben még az is feltételezhető, hogy azok az emberek, akiket pozíciókba ültetnek, és esetleg hozzásegítenek a meggazdagodáshoz, pénzt is visszajuttatnak a hatalomnak. Leadják, amit kell. És ezzel fogságba vannak ejtve. Olyanok, mint a varsába beúszott hal: befelé még tudtak úszni, kifelé ez már nem sikerül, legfeljebb csak nagy szenvedések árán, vagy úgy, ha szétverik a varsát. Hasonló varsában lehetett Simicska Lajos, és lám, ő szétverte a varsát”. Nem mondja, hogy a vállalkozóból népi hős lett, már más a megítélése, miközben a Fidesz azt játssza el, amit Rákosi idejében már láthattak apáink.

Szerinte nem lehet azt gondolni, hogy aki a Fideszen kívül maradt, aki gondolkodik, az mind elvetemült, kommunista, hazaáruló, gazember. „És nem lehet ellenük uszítani a népet, és ezzel biztosítani a hatalmat, a hatalmon keresztül pedig a pénzt. Látjuk, mi hogyan működik. Nincsenek ellensúlyok, fékek, és ezt mindenki tudja, aki csak egy kicsit is lát. Ezt a helyzetet a tehetetlenségéből kibillenteni szinte a lehetetlennel egyenlő, de az ember azért ember, hogy a lehetetlent is megpróbálja.” Nagy Bandó továbbra is úgy látja, hogy nagy lehetőséget szalasztott el Orbán Viktor, amikor ilyen fölényes győzelem után nem lett megengedőbb, nem nyert meg magának másokat is.

„Ha csak a maszkját mutatta volna meg Orbán úgy, hogy ő a jó király, és arra még Kádár is képes volt, hogy úgy mutassa magát, hogy jónak látszódjon, már más lett volna a helyzet. ’56 után ott vonult a hatalmas tömeg a Felvonulás téren, megtapsolta Kádárt, miközben ugyanez a tömeg nem sokkal azelőtt még forradalmat csinált. A politikus nyilván azért is az, hogy képes végiggondolni, amit tesz. Azok után, hogy Tapolcán vesztett, Orbán azonnal elindult egy haknikörútra, hol ott, hol itt tűnik fel, hogy megmutassa magát. Mindent átad és fölavat már, amit lehet. Amúgy is kellene, hogy híd legyen Baján, és ehhez nem tartozna hozzá annak demonstrálása, hogy a híddal együtt megvettelek benneteket, milyen régóta vágytatok rá, megkapjátok! Nemzeti konzultációra úgy elpazarolnak temérdek pénzt, hogy már maguk a kérdések is rettenetesek. Nem is értem, ha mi az Európai Unió tagjai vagyunk, hogy valakik miért nem figyelmeztetnek komolyabban, hogy az, ami itt történik, nem mehet így tovább. Ez így nem normális. Merkel nem mert visszaélni a vendégjoggal, az Unió nem keményít be, közben meg lenyelik, ha Orbán bekeményít.”


Az értelmiség zöme valóban behúzza fülét, farkát, a gondolkodók gyakran elhúzódnak a politikától. „Lehet, hogy ezt hibásan teszik, de azt várják, hogy jelenjen már meg valaki, aki a politikus alkatok közül való, hiteles. És aztán köré majd csoportosul a tömeg.” Ő is azt vallja, ha legalább lenne egy olyan igazi száguldó szónok, aki karizmatikus, akkor megmozdulna a tömeg. Az internetadó elleni tüntetéskor azt hitte, „hogy na, végre itt vannak, megmutatták magukat az emberek, a tömeg hallatta hangját, de közben lótúró, mára köddé váltak. Nem lett internetadó, és ez nekik elég. Hogy közben miben tocsognak másokkal együtt, az már őket nem érdekli, elüldögélnek a monitoruk előtt.”

Nagy Bandó szerint ez kevés, sok embernek kellene összefognia, és akár üvöltenie. “A Fidesz annak idején okosan gondolkozott, amikor a polgári körökkel megteremtette a bázisát. Fölépítette azt a bázist, amelynek tagjai választáskor, kampány nélkül is, rá szavaznak. Ezt a bázist kell kiépítenie most annak a közösségnek, ami jelenleg a sok pici párt miatt egy nagy katyvasz.” Nemrég javasolta: szervezzék meg a polgári négyzeteket. Adott bázisból hatékonyan dolgozhatnának. Most az ellenzék soraiban van pár tucat okos, lényeglátó megszólaló, és közben nem látszik, mennyien állnak mögöttük. Szerinte össze kellene végre fogniuk azoknak, akik változást akarnak, nagyon fontos, hogy ez a három év ne vesszen kárba. Az interjú további részéletei a Népszavában.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik