Az új német kormány folytatja Berlin eddigi politikáját és támogatja Törökország teljes jogú uniós tagságát – írja a Financial Times Deutschland a kereszténydemokraták és a szociáldemokraták minapi koalíciós megállapodásáról.
Ez azt jelenti, hogy a CDU/CSU által eddig támogatott „speciális partnerségi kapcsolat” elgondolása többé nem érvényes. A kereszténydemokraták korábban ezzel helyettesítették volna a teljes jogú tagságot, noha azt sosem magyarázták el teljesen pontosan, hogy ez alatt mit értenek, és az alternatívát Ankara is elutasította.
A CDU pálfordulása azt jelenti, hogy Ausztria gyakorlatilag magára maradt az EU-ban, a török tagságot határozottan elutasító álláspontjával. Komoly törökellenes erők vannak a francia jobboldalon is, Jacques Chirac francia elnök végeredményben mégis úgy döntött tavaly, hogy támogatja a csatlakozási tárgyalások megkezdését.
Eközben az Európai Bizottság a Törökországról készült éves jelentésében bírálta Ankarát, mivel 2005-ben lelassult a változások üteme és a reformok végrehajtása kiegyensúlyozatlanságot mutat. Folyamatban van a politikai átmenet és az ország továbbra is „kielégítően teljesíti” a csatlakozás koppenhágai politikai kritériumait – áll a dokumentumban, amely aláhúzza, hogy fontos jogalkotási reformok léptek életbe, amelyek szerkezeti változásokhoz kell, hogy elvezessenek a jogrendszerben, mindenekelőtt az igazságszolgáltatásban.
Brüsszel megítélése szerint ugyanakkor 2005-ben lefékeződött a változások üteme és a reformok végrehajtása továbbra is kiegyensúlyozatlan képet mutat. Noha az emberi jogi sértések száma csökkenőben van, ilyenek változatlanul előfordulnak és a már hatályban lévő jogszabályok végrehajtása és bizonyos területeken további jogalkotási kezdeményezések megtétele egyaránt sürgetővé vált. Az Európai Bizottság véleménye szerint Törökországnak a következő területeken kell további jelentős erőfeszítéseket tennie: az alapvető jogok és az emberi jogok, mindenekelőtt a véleménynyilvánítás szabadsága, a nők jogai, a nem muzulmán vallások szabadsága, szakszervezeti jogok, kulturális jogok illetve a kínzás és a rossz bánásmód elleni fellépésben.