Jégkorong vb: orosz diadal – vezéráldozattal

Esélyeshez méltóan a házigazda Oroszország hat góllal lépte le az évről évre komolyabb erőket felvonultató Svájc válogatottját. Szlovákia nagy „adok-kapokban” múlta felül a fehéroroszokat.

A moszkvai Hodina-csarnok orosz zászlókat lengető szurkolói már az első percben mennyekben érezhették magukat, hisz Zinovjevnek ennyi idő (egészen pontosan 34 másodperc) kellett ahhoz, hogy bevegye Hiller kapuját.

Ami utána következett azt orosz gálának is nevezhetnénk, ha nem csúszott volna be egy olyan esemény, ami a későbbiekben befolyásolhatja a vörösök teljesítményét. A 9. percben a játékvezetők a hazaiakat túl sok jégen tartózkodó játékos miatt kétperces büntetővel sújtották, s a Washington Capitals sztárja, Alekszandr Ovecskin annak rendje és módja szerint be is ült az üvegketrecbe.

Visszatérte után, a 13. percben azonban úgy vágta fejbe a svájci Valentin Wirzet, hogy a jéátékvezetők egész meccses eltiltást róttak ki rá – sőt, vasárnap éjjel az IIHF bizottsága külön is vizsgálja az esetet, ami könnyen az oroszok egyik legjobbjának eltiltását eredményezheti.

A 21 éves támadó hiánya a jelek szerint cseppet sem zavarta a társakat. A vendéglátók végül 6-3-ra lelépték a helvéteket, s továbbra is őrzik százszázalékos mérlegüket.

A másik csoportban a szombaton Csehországot szoros mérkőzésen verő szlovákok kemény ellenfélre akadtak a beloruszokban. A keletiek előbb egygólos, majd kétgólos hátrányból is vissza tudtak kapaszkodni, de a záró harmadban északi szomszédaink a legjobbkor szereztek újabb találatot – 39 másodperccel a vége előtt.

Hozzátartozik az igazsághoz, hogy a továbbjutásban egyre kevésbé reménykedő fehéroroszoknak reszkírozniuk kellett, így egy perccel a vége előtt Andrej Mezin lekorcsolyázva átadta a helyét egy mezőnyjátékosnak. Ám a taktika nem vált be, sőt Pavol Demitra távolról az üresen tátongó kapuba helyezett.

Vasárnap este tovább folytatódott a csehek vesszőfutása. A németek és a szlovákok elleni zakó után a kanadaiak elleni találkozó nem kecsegtetett túl sok jóval, ennek ellenére a 2005-ös világbajnok három alkalommal is megszerezte a vezetést – mindannyiszor emberelőnyös helyzetből. A tengerentúliak azonban mindannyiszor válaszoltak, s mindannyiszor akcióból (egyben ez a kanadai emberelőnyös kontingens kritikája is).

Különösen a tavaly bajnoki címet ünneplő Eric Staal gólja volt élményszámba menő, a Carolina Hurricanes fiatal menője egy finom visszahúzós csellel tette bolonddá Roman Cechmaneket. Végül hosszabbítás döntött, s az erejükkel elkészült cseheknek Staal adta meg a kegyelemdöfést. A szerzett egy ponttal azonban az európaiak is biztosították helyüket a negyeddöntőben.

A skandináv derbin csupán egy gól esett. A 16. percben Johan Akerman lövését Kari Lehtonen csúnyán elnézte – s mint később kiderült, ez lett a végeredmény. A svéd kapuban Johan Backlund második kapott gól nélküli meccsének örülhetett.

A-csoportos világbajnokság, Ororszország

Középdöntő

E-csoport:

Oroszország-Svájc 6-3 (2-0, 1-1, 3-2)
Gól:
Zinovjev (1.), Kovalcsuk (14.), Zaripov (30.), Markov (43.), Frolov (46., emberelőnyből), Sasztlivij (50.), illetve Streit (39., ee.), Di Pietro (43.), Reichert (52.)
Svédország-Finnország 1-0 (1-0, 0-0, 0-0)
Gól:
Akerman (16.)
Az állás: 1. Svédország 12 pont (19-3), 2. Oroszország 12 (23-8), 3. Finnország 9, 4. Svájc 6, 5. Olaszország 0 (2-15), 6. Dánia 0 (6-24).

F csoport:
Szlovákia-Fehéroroszország 4-3 (1-1, 2-2, 1-0)
Gól:
Chara (12., ee.), Gaborik (23., 25.), Demitra (60., üres kapu), illetve Ugarov (16.), Antonyenko (34.), Kolcov (35.)
Kanada-Csehország 4-3 (0-1, 1-1, 1-2, 0-1) – h.u.
Gól:
McClement (23.), E. Staal (44., 61.), Doan (51.), illetve Zidlicky (14., ee.), Plekanec (33., ee.), Olesz (47., ee.)
Az állás: 1. Kanada 11 pont, 2. Egyesült Államok 9 (15-7), 3. Szlovákia 9 (18-15), 4. Csehország 7, 5. Németország 3, 6. Fehéroroszország 0