Ciprusra a turista jellemzően repülővel érkezik és az országon belüli barangoláshoz gépkocsit bérelhet, vagy benevezhet a számtalan idegenforgalmi társaság által hirdetett – fél, vagy egésznapos – program valamelyikébe. A szigetország mérete, a belátható és bejárható távolságok miatt a másutt megszokott körutazásokat Cipruson ne keressük. Bárki eldöntheti, mennyi időt tölt a tengerparton és mennyit utazgatással. A repülőút alig három óra, az unión belüli útlevélvizsgálaton pedig gyorsan átesik a turista.
Keleti kényelem…
Ciprus a nyaralók paradicsoma. Rengeteg a szálloda 3-5 csillagos kategóriában, félpanzióval, vagy all inclusive, azaz korlátlan fogyasztással. (Az utóbbi elsősorban azoknak a családoknak kifizetődő, ahol a gyerekek és a papák is folyamatosan látogatják a pool-bart kóláért, üdítőkért, fagylaltért, vagy sörért.) A háromcsillagos kategóriába tartozó szállodák is elfogadható színvonalat nyújtanak, légkondicionáltak, tiszták, a fürdőszobák megfelelőn felszereltek.
A házak tetején virító, az esztétikai élményt rontó víztartályok figyelmeztetnek arra, hogy a szigeten az ivóvíz korlátott. (A csapból jövő víz fogyasztását nem javasolják.) A folyamatos vízellátást szolgáló tartályokat a hét meghatározott napjain lehet feltölteni. A szállodalakó a vízkorlátozásból természetesen semmit nem érzékel.
|
A kereskedők a nyaralóhelyeken általában nem tolakodóak, hagyják a turistát nézelődni. A közbiztonság jó, késő este is minden kockázat nélkül lehet sétálni, nem kell semmilyen atrocitástól tartani. A települések között autóbuszok közlekednek, de az üdülőhelyeken a legjobb megoldás a taxi. Taxi sok van, bárhol le lehet inteni őket. Ajánlatos a viteldíjat előre megbeszélni, bár tapasztalat szerint az egyes szakaszokon fix tarifával dolgoznak.
… és a tenger
Ciprus fő varázsa a tenger. A szállodákban mindenütt van édesvizű medence és külön pancsoló a kicsiknek, de köszönhetően a szinte meleg, simogató és tiszta víznek, az igazi élmény mégis csak a tenger.
A tenger, attól függően, hogy a sziget mely részén tartózkodunk, különböző arcát mutatja. Ha Paphos közelében, a híres Aphrodite sziklák körül keressük az örök fiatalság titkát (a hagyomány szerint ehhez háromszor kell a sziklát körül úszni az óramutató járásával egyezően), viharosabb, hullámos és gyorsan mélyülő, köves partot találunk.
Ha viszont a sziget másik végén, Larnaca és Ayia Napa közötti szakasz homokos tengeröbleit látogatjuk meg, akkor homokos tengerpart, simogató, lágy, ugyanakkor steril (tengeri élőlényektől mentes) tenger vár ránk.
Mindent a turistákért
Aki Ciprusra gondol, annak nagy valószínűséggel a turizmus jóvoltából ráaggatott elnevezés – Aphrodité szigete, a csodálatos időjárás, a kellemes tenger jut eszébe, és kevésbé asszociál a névhez kötődő ásványkincsre, azaz a rézre, amely annak teljes kiaknázásáig a sziget legfőbb kincse és bevételi forrása volt. Ma az idegenforgalom adja a GDP 70 százalékát, ennek megfelelően minden a látogatók kényelmét szolgálja. Ha hihetünk a reklámoknak, az év 365 napjából 341-en süt a nap, ezért esernyő és kardigán nem szükséges.
A turistákat kiszolgáló helybeliekkel könnyű szót érteni. Angolul, németül beszélnek, de nem ritka a magyar és szlovák személyzet sem a szállodákban. Nem árt feleleveníteni orosz nyelvtudásunkat (már akinek volt ilyen). A feliratok ugyanis sok helyen háromnyelvűek, azaz angolul, németül és oroszul figyelmeztetnek. Annak köszönhetően, hogy az off-shore cégeken keresztül Ciprus Oroszország legnagyobb befektetője, az ország közkedvelt nyaralóparadicsoma nemcsak a gazdag orosz klánoknak, de népszerű a jómódú kisgyerekes orosz családok körében is.
A nicosiai fal
Ha már ott járunk, és el tudunk szakadni a tengerparttól, érdemes a főváros, Nicosia látogatását is tervbe venni. Tekintettel arra, hogy Nicosia a sziget közepén fekszik, a hőmérséklet magasabb, mint a tengerparton. A velencei városfalon belüli belvárosban a múzeumok, az érseki palota, a régi vízvezeték és kulturált üzletek kínálnak látnivalót.
|
Kedvelt úticél még az ősi romjairól nevezetes kikötőváros, Paphos, a közelében fekvő Petra tou Romiou-val, ahol a monda szerint Aphrodité istennő kiemelkedett a habokból. Paphos, mint a sziget régi fővárosa a kereszténység őskorából, a 3. századból származó emlékeivel, mozaikjaival csábítja a kulturális élményt keresőket.
A Troodos hegység nemcsak hűvösebb klímája miatt kedvelt, de mintegy ezer méteres magasságban több szép monostort is meglátogathatunk. A szépen felújított Kykko kolostort, közelében Makariosz elnök sírjával és a Mária kegyhellyel érdemes megtekinteni. Személyautóval és kis busszal (nagyobb járművek nem férnének el) a bátrabbak ezt követően arra is vállalkozhatnak, hogy a cédrusok völgye hajtűkanyarokkal tarkított erdei útján ereszkedjenek vissza a síkságra. A veszélyes útszakaszon szerencsére nagy szembejövő járműforgalomra nem kell számítani.