Talmácsi kiesett, egy tini nyerte a Brit Nagydíjat

A világbajnok Talmácsi Gábor nagy reményekkel, a második helyről vágott neki a 125-ös géposztály Brit Nagydíjának, de idejekorán, már a második körben kiesett. A futamot nagy meglepetésre a 15 éves angol Scott Redding nyerte. 250-ben a finn Mika Kallio, a MotoGP-ben az ausztrál Casey Stoner diadalmaskodott.

A szezont rosszul kezdő, ám később magára találó Talmának eleddig nem sok babér termett a Donington Parkban (a legjobbja egy 9. hely 2003-ból), most azonban minden esélye negvolt a jó eredményre, egyúttal arra, hogy a mezőnyben ő legyen az első pilóta az idén, aki zsinórban harmadszor dobogós helyen végez.

A 125-ös kategória világbajnoka a második helyről indult, de „beragadt” a rajtnál, s visszaesett a kilencedik pozícióba,
majd a második körben kicsúszott, és feladta a versenyt.

Talmácsi Gábor korán kiesett (MTI/EPA)

Az élen sokáig Alessandro Iannone haladt, s a hazaiak 15 éves tehetsége, Scott Redding is elhúzott – mögötte egy nagyobb bolyban a többiek már aligha szólhattak bele a versenybe.

Redding egyre inkább megközelítette az első helyen álló olasz motorost, majd 10 körrel a vége előtt már ott lihegett a nyakán, és ezzel hibára késztette Iannonét, aki egyik jobb kanyarban „el is dobta” a motorját. Ekkor öt kör volt még hátra a futamból.

Redding élt a lehetőséggel, és fiatal korát meghazudtoló érett versenyzéssel megszerezte élete első futamgyőzelmét. A második-harmadik helyért egy másik tini, a 15 éves spanyol Marc Marquez harcolt a vb-pontversenyben élen álló Mike di Meglióval. Ebből a csatából a 20. helyről startoló francia került ki győztesen, ezzel növelte az előnyét az összetettben.

Di Megliónak 8 futam után 132, míg Talmácsinak 68 pontja van, és a címvédő magyar pilóta egy helyet visszacsúszva jelenleg a hetedik pozíciót birtokolja.

Talmácsi Gábor nyilatkozata

„A szél keresztbehúzta a versenyemet. Már a bemelegítésnél nagyon könnyű volt a motor eleje, gondok voltak az addig tökéletes beállítással. Szinte vezethetetlen volt az Apriliám. A rajtot jól kaptam el, de nem ment a motorom, valamiért nem forgott rendesen. Az első kör végén azonban kezdett erőre kapni. Meg is előztem Kojamát, de a negyedik kanyarban mintha kifújta volna a szél alólam a motort. Éreztem, hogy fújja, nincs kellő tapadás és kicsúsztam.”

A 250-es kategória versenyét nevető harmadikként Mika Kallio nyerte: a finn az utolsó pillanatban, a harmadik helyről került az élre az egymással csatázó Alvaro Bautistát és Marco Simoncellit megelőzve. Tóth Imre nem fejezte be a versenyt. A pontversenyben Kallio, Simoncelli, Alex Debon a sorrend.

A MotoGP-ben magabiztosan nyert a címvédő Casey Stoner.
A második helyen Valentino Rossi, a harmadikon Dani Pedrosa végzett. A spanyol egy ideig tapadt az olasz pilótára, ám Rossi visszaverte a támadásokat, és le is szakította a hondás versenyzőt, s továbbra is vezet a vb-pontversenyben.