Török Ottó (MTI)
Az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottsága kedden hallgatta meg az augusztus 31-ei hatállyal posztjáról lemondó Elbert Gábor utódját. Ifj. Török Ottó a meghallgatás után az MTI-nek elmondta: a magyar sport idén – a Forma-1-es Magyar Nagydíjra fordított összeget nem számítva – 14 milliárd forint állami költségvetési támogatásban részesült, s jövőre legalább ennyi pénz jut erre a területre.
Török Ottó hozzátette, változtatni kíván az olimpiai felkészülési támogatás és jutalmazás eddigi rendszerén. Elsősorban a bürokráciát akarja csökkenteni annak érdekében, hogy a sportszervezetek jövőre lényegesen hamarabb – már az első negyedévben – hozzájuthassanak az állami pénzekhez.
Az állam szolgáltató szerepének növelése érdekében a – Hold utcából a Roosevelt térre költözött – sport-szakállamtitkárság november második felében szolgáltató irodát nyit a Magyar Sport Házában, hogy ezzel is gyorsítsa a pályázatkezelési és támogatási-elszámolási ügyek intézését. Az irodában jogász és pénzügyi szakember, valamint egy, a fogyatékosok sportjával foglalkozó szakreferens dolgozik majd állandó jelleggel.
A szakállamtitkár arról is beszélt, hogy elindították egy budapesti akkreditált doppinglaboratórium engedélyeztetési eljárását a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökségnél (WADA). A labor – piaci alapon, nyereségorientáltan – körülbelül két év múlva kezdheti meg működését.
Ezenkívül szeretnének létrehozni egy Nemzeti Sportegészségügyi Központot az OSEI, ismertebb nevén a Sportkórház ingatlanján. Ez magántőke bevonásával, úgynevezett PPP-konstrukcióban – az állami és a magánszektor partnerségében – jönne létre úgy, hogy az állam a tulajdonostól sportegészségügyi szolgáltatásokat vásárolna. Török Ottó azt is bejelentette, hogy a sportorvosi rendelők számát a jelenlegi 96-ról 126-ra kívánják felemelni.
Szerették volna elérni, hogy az ekhót (egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulást) terjesszék ki a sportolókra is, amit azonban a Pénzügyminisztérium elvetett, mondván, hogy ezt az adózási formát másfajta tevékenységekre – például újságírás, előadó-művészet – találták ki. Így a sportolók egységes adózásának kérdése továbbra is megoldatlan.
Az év végére egy átfogó létesítményfejlesztési stratégiát dolgoz ki a szakállamtitkárság. Török Ottó ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a Körcsarnok kiváltására állami forrásból egy 3500 négyzetméteres, könnyűszerkezetes edzőcsarnokot húznak fel a Fehér úton, a jövő májusra elkészülő létesítményt utánpótláscélokra kívánják hasznosítani. A szakállamtitkár szerint jövőre elengedhetetlen a Komjádi Uszoda felújítása és korszerűsíteni kívánják a Maty-éri evezős és kajak-kenu pályát is.
A lakosság fizikai állapotának felmérésére 2009-ben elindítják a Nemzeti Fittségi Tesztet, az oktatási tárcával pedig tárgyalnak a testnevelésórák számának általános iskolai megemeléséről.