Rettenetes pszichológiai következményekkel járt az a szörnyű pusztítás, amelyet a szeptember 11-ei terrortámadás az emberi életekben és az ember által létrehozott javakban véghezvitt. De vajon súlyos csapást mér-e az amerikai, illetve a világgazdaságra?#<# A rövid távú gazdasági kár már nyilvánvaló, hosszú távon azonban kiválóak az esélyek, hogy visszatérjünk a korábbi növekedési rátákhoz. A gazdaság merénylet utáni talpraállásának várható ütemére vonatkozóan leginkább az adhat némi támpontot, ha visszanyúlunk egyes nagy természeti katasztrófákhoz. Az effajta kataklizmák után a gazdaság többnyire igen gyorsan magára talált. John Stuart Mill, a kiemelkedő XIX. századi közgazdász és filozófus a következőket állapította meg: “Gyakran vált ki csodálkozást, hogy egyes országok milyen sebességgel szedik össze magukat egy-egy pusztító katasztrófa után, s milyen rövid idő alatt tűnik el a földrengések, árvizek, hurrikánok vagy akár a háborúk tombolásának minden nyoma.” Mill felismerte, hogy a gazdasági növekedés legfőbb motorja az emberi tudás és szakértelem. Az Egyesült Államok, szerencsére, továbbra is mindkettőnek bővében van. KOBE PÉLDÁJA. Az a rettenetes földrengés, amely 1995-ben Japánban Kobe városát sújtotta, kiválóan illusztrálja Mill megállapításait. Ez volt ugyanis mindmáig a legpusztítóbb olyan földmozgás, amelynek egy modern város esett áldozatul. Több mint 100 ezer épületet döntött romba, számtalan másikat súlyosan megrongált, és emberek százezreit fosztotta meg az otthonától. Hatezernél is több ember vesztette életét – körülbelül annyian, amennyien szeptember 11-én, igaz, Japán lakossága feleakkora sincs, mint az Egyesült Államoké. Akkortájt mindenki azt jósolta, hogy egy évtizedig vagy akár még tovább is eltart majd, amíg Kobe talpra áll, ezzel szemben a város alig több mint egy esztendő alatt szinte teljesen magára talált. Az üzletek jó része igen gyorsan újra kinyitott, a beruházások pedig rekordméreteket öltöttek.
Szeptember 11-e konkrét gazdasági pusztítása az amerikai gazdaság méreteit tekintve eltörpül a mellett a kár mellett, amit ez a földrengés okozott. Mi több, a terrorizmus, akárcsak a bűnözés többi súlyos formája, számottevően visszaszorítható, amennyiben a kormányzat és a lakosság megteszi a megfelelő lépéseket, míg a természeti csapásokra az ember az esetek többségében nem képes hatást gyakorolni. Az Egyesült Államok és Európa már meg is hozták az első olyan intézkedéseket, amelyek révén növelhető a biztonság és felgyorsul a gazdaság felépülése. A terrorizmus elleni védelem megerősítésének költségei ugyan korántsem jelentéktelenek, mindazonáltal valószínűleg nem fogják tönkretenni a hosszú távú gazdasági kilátásokat.
REMÉNYEK. Tagadhatatlan ugyanakkor, hogy az Egyesült Államok gazdaságát, amely már a szeptember 11-ei támadás előtt is lejtőn volt, a merénylet végképp recesszióba taszíthatja. A fogyasztói és a befektetői bizalom a jelek szerint máris elpárolgott. Mi több, a fogyasztói bizalom gyorsabban zuhant alá, mint az 1970-es évek olajembargója vagy Kuvait iraki lerohanása óta bármikor. A légitársaságokat, a szállodákat és a többi idegenforgalmi ágazatot különösen fájdalmas csapás érte. A légitársaságok részvényárfolyama több mint 40 százalékot esett a szeptember 10-ei zárástól szeptember 17-éig, azaz a terrorakciót követő első kereskedési nap végéig. Összehasonlításul: ugyanezen társaságok részvényei kevesebb mint 3 százalékot gyengültek 1988-ban, amikor a skóciai Lockerbie fölött felrobbantották a PanAm járatát, de még akkor is kevesebb mint 7 százalékot, amikor 1996-ban tévedésből rakétatalálat érte a TWA egyik gépét.
A támadásoknak a gazdaság egészére gyakorolt hatását csökkenti viszont, hogy a terrorizmussal szembeni nagyobb biztonság igénye lökést ad majd egy sor iparágnak, így például a védelmi ipar vállalatainak, a biztonsági felderítő berendezések gyártóinak, a videokonferencia-üzletágnak és a biztonsági őrzésben érdekelt cégeknek. Sőt, sok iparág húz majd hasznot az alacsonyabb olajárakból is, amelyek egy ideig még bizonyosan ezen a szinten is maradnak, legalábbis amennyiben nem éri semmiféle komolyabb kár a közel-keleti olajkitermelő kapacitásokat.
A szeptember 11-ei borzalmas események okozta lelki és más egyéb sérelmek még nyilvánvalóan sokáig megmaradnak bennünk. Ám amennyiben a terrorizmust a jövőben sikerül korlátok közé szorítani, az Egyesült Államok és a világ gazdaságának hosszú távú fejlődése aligha torpan meg tartósan.