a kampányszlogenek közül a lényeget. #<#A miniszterelnök a Kossuth rádió legutóbbi Vasárnapi Újság című műsorában a "gazdasági élettér" fogalmát találta a legmegfelelőbbnek annak kifejezésére, hogy a Kárpát-medence történelmileg egységes munkaerő-, áru-, szolgáltatás- és tőkepiacait ismét össze kellene fogni. Amennyire szerencsétlen a fogalom használata – már ha nem a náci szellemiségű hallgatók megnyerését tekintjük az egyedüli célnak -, annyira megfontolandó a tartalma, tekintettel arra, hogy a dinamikusan fejlődő magyar gazdaságnak a jövőben tényleg szüksége lesz munkaerőre, termékei elhelyezéséhez új piacokra és tőkeexportjához célországokra. Nyilvánvaló, hogy a pacifikálódó Balkán óriási üzleti lehetőségeket rejt magában, amit nem kihasználni vétek. A rosszemlékű gazdasági „élettér” kifejezés használata azonban a gyakorlatban éppen azoknak a céloknak az ellenében hat, amelyeket a miniszterelnök maga elé tűz. Ismeretesek a környező országokban (de még Lengyelországban is) a magyar befektetésekkel szemben – egyébként teljességgel indokolatlanul – megmutatkozó fenntartások. Nyilván Horvátország – amellyel a magyar miniszterelnök stratégiai szövetség létrehozásán munkálkodik – sem tekinti magát a magyar élettér részének. Még akkor sem, ha most tárolókapacitások kialakítására koncessziót adott egy magyar cégnek a rijekai kikötőben. Az adriai kikötők problémája egyébként jóval túlmutat egy magyar vállalatnak adott koncesszión. Miközben a horvát Rijeka, a szlovén Koper és az olasz Trieszt egymással verseng, együttesen maradnak le a szállítmányozó ügyfelekről, akik többnyire Európa északi kikötőit választják – a mintegy 25 százalékos árelőny, a jobb köz- és vasúti összeköttetések, valamint a kedvezőbb kiszolgálás miatt. A Budapest-Zágráb autópályánál amúgy fontosabb volna a Barcelonából induló, Dél-Franciaországot és Észak-Olaszországot, majd Szlovéniát átszelő, onnan a Balatonnál az M7-esbe bekötő, s Ukrajna felé folytatódó, úgynevezett V. számú európai közlekedési folyosó megvalósításáról beszélni. (Ez az útvonal amúgy Olaszország számára is stratégiai fontosságú lenne.) Elegendő összehasonlítani a két relációban folytatott árucsere-forgalom volumenét: Magyarország Olaszországba irányuló exportja 1,7 milliárd euró, míg a Horvátországba tartó kivitel mindössze 233 millió euró. Hogy merre is keresendő valójában a magyar „élettér”, azt a számoknál kevés dolog mutatja világosabban. Esetleg a térkép.
- 09:39 Egy férfinak felgyújtották a ruháját, arcon dobták betonnal, és mindezt le is videózták
- 09:26 Feljelenti Eperjes Károlyt és Csák Jánost a Kolibri Színház igazgatója
- 09:19 „Ki fogja mindezt visszafizetni?” – Lengyel Tamás így reagált a Megafon összeomlásának hírére
- 09:15 Mától bárki percek alatt leéghet az extrém napsugárzás miatt
- 09:04 Példátlan fotó készült galaxisunk szívéről
- 08:51 Török Gábor: Amire a Tisza-kétharmad készül, az még az előző másfél évtized alkotmányos barkácsolásai között is feltűnő
- 08:45 19 éves lett Epres Panni és Benedek Tibor fia – így köszöntötte fel őt édesanyja és vízilabdaklubja
- 08:41 Újabb halálos balesetet okozott egy "önvezető" Tesla, megszólalt Elon Musk
- 08:35 Olyat kérdeztek Jürgen Klopptól, hogy faképnél hagyta az újságírókat
- 08:20 Media1: Pénteken végleg kimúlhat a Megafon
- 08:18 Reagált a Semmelweis Egyetem a szerdai rendőrségi akcióra
- 07:37 Hamis euróval fizette ki a megvásárolt kocsi árát, még vissza is kapott tízezer forintot
- 07:37 Joshi Bharat és Kiss Virág elhalasztották az esküvőjüket
- 07:08 Csütörtöki friss hírek, forgalom, időjárás – Reggeli pakk
- 07:07 Újabb Ferrari luxusautót fotóztak a korrupciós ügybe keveredett Hungast-tulajdonos cég parkolójában
- 20:34 „Olyanok szólalnak most meg, akiknek az elmúlt rendszer megengedte, hogy szar emberek legyenek, és éltek is ezzel a lehetőséggel” – interjú Kovács Krisztiánnal
- 03:15 Mintha gól született volna, úgy robbant fel a stadion, pedig csak Neymar állt be
- 07:07 Újabb Ferrari luxusautót fotóztak a korrupciós ügybe keveredett Hungast-tulajdonos cég parkolójában
- 21:48 Ruszin-Szendi a nemi identitásokról a katonaságnál: Ha saját magával nincsen tisztában, akkor elég nehéz fegyvert adni a kezébe
- 08:18 Reagált a Semmelweis Egyetem a szerdai rendőrségi akcióra
- 07:01 Pénteken egynapos bezárással tiltakoznak a kis benzinkutak
- 16:40 Őrizetbe vették Fonyód volt fideszes polgármesterét
- 07:37 Hamis euróval fizette ki a megvásárolt kocsi árát, még vissza is kapott tízezer forintot
- 06:27 Erős földrengés rázta meg Japánt, válságstábot állított fel a kormány
- 05:38 Neymart és Ochoát ünnepelték, Brazília és Mexikó hozta a kötelezőt, a bosnyákok őrült boldogok – ez történt a vb-n
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
