A második gazdasági akcióterv a lakossági megszorítások elkerülését szolgálja: most azok fizetnek többet a közös kasszába, akik eddig kevésbé vették ki részüket az tehervállalásból – mondta a miniszterelnök szóvivője az MTV Az Este című műsorában.
Szijjártó szerint a válságadót nem jókedvében találta ki a kormány, de az emberekről nem lehet „még egy bőrt lehúzni”. Szükség van a piacok bizalmára, amit a hiánycél betartásával érhet el Magyarország. A befektetőket kiszámítható gazdaságpolitikával lehet megnyerni, aminek érdekében a szóvivő hangsúlyozta: a terhek átmenetiek, három évre szólnak.
Az energiaszektorban a hatósági áraknak köszönhetően nem lehetnek áremelések a különadó következményeként, a távközlési piacon pedig a piaci verseny gondoskodik erről. A kereskedelmi láncokat pedig Szijjártó szerint a GVH és a fogyasztóvédelmi hatóság fokozott figyelme fogja megakadályozni abban, hogy terheiket a vásárlókra hárítsák.
