Gazdaság

Romániából jött a legtöbb külföldi munkás

A tavalyi év során meghaladta az 53 ezret a külföldiek számára Magyarországon kiadott munkavállalási engedélyek száma. A legtöbben román állampolgárként jutottak engedélyhez.

A Foglalkoztatási Hivatal statisztikai elemzéséből kiderül: a tavalyi év során mintegy 33 900 román állampolgár szerzett munkavállalási engedélyt hazánkban, Szlovákiából pedig mintegy 18 000 munkavállaló regisztráltatta magát. Ukrajnából 8300 munkavállaló kapott engedélyt.

Több mint ötvenezer külföldi

Magyarországon 2004. május 1. óta munkavállalási engedély nélkül foglalkoztathatók az Egyesült Királyságból, Írországból és Svédországból érkező munkavállalók, viszonossági alapon. Ezen országok a csatlakozás után azonnal szabad munkavállalást biztosítottak a magyar munkavállalóknak. Ugyanez vonatkozik a Magyarországgal együtt csatlakozó országok közül Málta és Ciprus polgáraira. A többi új tagállamból érkező munkavállalókat a magyar munkáltató köteles bejelenteni, azaz regisztráltatni, de munkavállalási engedély számukra sem szükséges.

Összességében a múlt évben 53 324 munkavállalási engedélyt adtak ki Magyarországon külföldieknek, s ennek döntő részét teszi ki a román és ukrán állampolgároknak kiadott engedélyek száma. Említést érdemel még a Szerbia-Montenegróból érkező 1571 munkavállaló, a kínai 1216, a német 868, a mongol 744, a japán 516 munkavállaló. A többi országból 500-nál kevesebben kaptak munkavállalási engedélyt tavaly.

A munkavállalási engedély nélkül, regisztrációval munkát vállalók száma 18 907 volt, ennek szinte egészét a szlovák állampolgárok jelentették. A lehetőséget még 709 lengyel, 110 cseh állampolgár használta ki, a többi új tagállamból csak néhány munkavállaló érkezett.

A trend hasonló volt

A 2004-ben kiadott munkavállalási engedélyek száma összességében 64 695, a regisztrációké 14 253 volt.

A hivatal adatai szerint 2004-ben a legtöbben szintén Romániából, Szlovákiából és Ukrajnából dolgoztak Magyarországon. A Romániából érkezők száma csaknem 10 ezerrel volt több mint 2005-ben. A szlovákiai, akkor még munkavállalási engedélyt kérők, illetve az európai uniós tagság után már csak regisztráltak együttes száma néhány ezerrel elmarad a 2005-ös számtól. A munkavállalási engedélyt elnyerő ukránok száma ugyanakkor néhány ezerrel több volt 2004-ben, mint tavaly.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik