Gazdaság

Elvesztegetett évtizednek

nevezte egy hét eleji konferencián Bokros Lajos a magyar gazdaság ezredfordulótól datálódó szakaszát.

A 2001-től felpuhult fiskális politika, a felelőtlen osztogatás után a növekedés fenntarthatatlanná vált, aminek következtében elkerülhetetlen a lakosság és a vállalkozások pozícióját rontó kiigazítás. Az ország most szembesül azzal, hogy vége az össznépi mulatságnak, az ingyen felszolgált eszem-iszomért most nyújtják be a számlát. Ha minden jól megy, akkor is csak az évtized legvégére állhat ismét gyorsuló növekedési pályára a magyar gazdaság.

A kormány oldaláról jövő őszinteségi rohamnak („Ha nem lébecoltuk volna el az elmúlt éveket…” – ismerte el önkritikusan Draskovics Tibor kormánybiztos, volt pénzügyminiszter) annyi haszna mindenképpen van, hogy kezd helyreállni a tények tisztelete. Tanulságos összehasonlítani az uniónak 2005 decemberében benyújtott konvergencia-programot azzal a dokumentummal, amelyet 2006. szeptember elsején juttat el a kormány az Európai Bizottságnak. A négy maastrichti kritérium, vagyis az államadósság, az államháztartási hiány, az infláció és a kamatszint 2006 és 2008 közötti mutatóinak mindegyike kedvezőtlenebb annál, mint amit tavaly év végén – és aztán egészen a választásokig – tudtunk.

Hitelesség ügyében a kormányzat rosszul áll, mondhatni, a deficit itt duzzadt a legnagyobbra. Elsősorban ezért lesz nehéz elmagyarázni az embereknek, miért is van szükség szeptember elsejétől a megszorításokra. „Fekete szeptember” – pengeti máris a populista húrokat a megszorításokra utalva a sajtó egy része.

Pedig a konvergencia-program a júniusi, csupán az adóemelésre alapozó csomaggal ellentétben kifejezetten liberális hangütésű. A kiadáscsökkentés és a bevételnövekedés egymáshoz viszonyított aránya egyszeriben megfordult, előtérbe kerültek a reformok és az azokból adódó megtakarítás. De hol vannak a jóléti rendszerek átalakítását célzó programok? Miért kell várni a nagy reformokkal az egyensúly helyreállításáig, miért nem lehet összekapcsolni azonnal a bevételnövekedést a kiadáscsökkentéssel? Mi hozza majd lendületbe a gazdaságot, ha két éven keresztül az unió új tagállamai közül nálunk lesz a legalacsonyabb a növekedés üteme? Megannyi kérdés, amire a konvergencia-terv sem ad választ.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik