Gazdaság

BÉT: tetemes veszteség a gyógyszerpapíroknál

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 76,69 pontos eséssel, 22 429,08 ponton zárt csütörtökön, a szerdai záró értékhez képest ez 0,34 százalékos gyengülés. A részvénypiacon az átlagot meghaladó, csaknem 40 milliárd forint értékben születtek üzletek, a vezető részvények az OTP kivételével gyengültek.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a nap kereskedésében „a papírforma” érvényesült, a gyógyszerrészvények tetemes vesztesége várható volt a kormány által szerdán elfogadott törvénytervezet után, amely két új adófajtával sújtaná a gyógyszerszektort.

Suppan Gergely szerint a Richter és az Egis záróára alacsonyabb is lehetett volna, mivel bankok folyamatosan szállítják le mindkét papír célárfolyamát 2-3 ezer forinttal. A Richter új célárfolyama 43 ezer forint körül, az Egisé 28 ezer forint körül várható a szakember szerint. A Richter papír forgalma meghaladta a 21 milliárd forintot, amire a részvény történetében nemigen volt példa – mondta el a szakember.

Szegner Balázs, az Equilor Befektetési Rt. értékpapírpiaci üzletágának vezetője szerint a BUX csütörtökön kizárólag a gyógyszerpapírok zuhanása miatt gyengült, különben már pluszba fordult volna az index. Az OTP azon bejelentését kedvezően fogadta a piac, hogy az akvizíciós sorozatnak egyelőre vége, a bank meglévő érdekeltségeit konszolidálja.

A szakember elmondta, hogy a feltörekvő piacokra csütörtökön délután feltűnő tőkeáramlás indult meg, ami a BUX számára is kedvező fordulatokat hozhat. Az eurót 17 óra tájban 264,50 forinton jegyezték, vették a lengyel zlotyt, a török lírát és a dél-afrikai randot is – ez utóbbit a váratlan 50 bázispontos kamatemelés is segítette a nap folyamán.

Az OTP részvények ára 119 forinttal, 1,66 százalékkal 7270 forintra emelkedett, 9,1 milliárd forinthoz közeli forgalomban. A Mol 3,7 milliárd forintos forgalomban 50 forinttal, 0,24 százalékkal gyengült, 20 450 forinton zárt. A Magyar Telekom árfolyama 4 forinttal, 0,45 százalékkal 886 forintra gyengült, a papírok forgalma 511 millió forintra rúgott. A Richter 1680 forinttal, 3,68 százalékkal 43 970 forintra esett, forgalma 21,2 milliárd forintot tett ki. Az Egis árfolyama 27 000 forinton zárta a napot 4,8 milliárd forintos forgalom után, ez 805 forintos, 2,90 százalékos gyengülés.

A BUMIX 2 pontos csökkenéssel, 2261,31 ponton zárt csütörtökön, ez az előző kereskedési napi záráshoz képest 0,09 százalékos gyengülés.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik