Gazdaság

Földgáztározóhoz partner kerestetik

Kiírta a stratégiai földgázkészletezés első tenderét az MSZKSZ Biztonsági Földgáztároló Zrt., Célja a biztonsági földgázkészletezés "feltételeinek megteremtése", amelyhez "partnert és helyszínt" keresnek – írja a Népszabadság.

A parlament nemrég döntött arról, hogy 2010-ig 1,2 milliárd köbméter gázkészletet kell felhalmozni, amelynek felszabadításáról a kormány rendelkezik. Ennek költségeit 150 milliárd forintra becsülték, ami jövőre – első lépésként – mintegy 20 fillér, 2010-ben pedig egy forint erejéig jelenne meg a gáz árában.


A kormány – akárcsak a kőolaj esetében – a stratégiai gázkészletek kialakításában is számít a magántőkére. A keretek rugalmasak: a gyakorlati megoldás az MSZKSZ Zrt.-től függ. A bejegyzés alatt álló céget a kőolaj-készletező szövetség kibővítésével létrehozott Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetség (MSZKSZ) alapítja meg, egymilliárdos tőkével.


A pályázati kiírás gáztározásra alkalmas föld alatti mezővel bíró vállalkozóknak szól. Ebből legtöbb a Molnak van, e cég birtokolja a továbbszállításhoz szükséges gázvezeték-hálózatot is. A német E.ON-t is a lehetséges pályázók között tartják számon, számos kisebb bányatelek-tulajdonos mellett.


Egy mezőből csak akkor lesz tározó, ha oda előzetesen ugyanannyi gázt sajtolnak be, mint a tárolandó mennyiség. Így valójában 2,4 milliárd köbméter gázt kell majd venni.
A számítások alapján – amelyeket Kisújszállásra végeztek el – a mező átadása és a tározó kialakítása 70-80 milliárd forintba kerül. A vásárlás költségeire korábban nagyjából ugyanekkora becslést adtak, de a Népszabadság számításai 2,4 milliárd köbméter gáz mai áron mintegy 160 milliárd forintba kerül. (A kormány döntése ugyan csak 1,2 milliárd köbméter gázról szól, de a tározókba körülbelül ugyanennyi tárolandó mennyiséget kell előzetesen besajtolni, így valójában 2,4 milliárd köbmétert kell majd venni – jegyzi meg a lap.)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik