A Figyelő TOP 200 konferencián kerekasztal beszélgetésen vett részt négy hazai vállalat első embere. Bojár Gábor, a Graphisoft Nyrt. igazgatóságának elnöke, Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, Bogsch Erik, a Richter Gedeon vezérigazgatója és Pintér István, a Rába Járműipari Holding elnök-vezérigazgatója. A beszélgetés fő iránya az innováció szerepe volt az ország fejlődésében.
Csányi Sándor (OTP) és Krecz Tibor (Figyelő) (Fotó: MTI)
Innováció mint hivatás
Krecz Tibor, a Figyelő főszerkesztőjének kérdésére, mely szerint van-e hivatásszerű innovációs szakértő a vállalatban, és ha igen, hol helyezkedik el a hierarchiában, Bojár Gábor röviden úgy válaszolt: náluk a munkatársak fele ilyen. Bojár szerint a Graphisoft pontosan abból él, hogy új dolgokat talál ki. Inkább vállalnak előre láthatólag nem sikeres projekteket is, csak hogy biztosítsák a kreatív szellemet. Bojár Gábor szerint megérte a szellemért ekkora árat fizetni. Bogsch Erik szerint azonban ez a gyógyszeriparban például nem ilyen egyszerű, hiszen húsz évre előre kell tervezni.
Csányi Sándor úgy véli, hogy az elmúlt tíz évben az innovációban élen járt az ország, elsősorban a technológiában. A bankszektorban sem a banki, hanem az általános technológia fejlesztése volt az elsődleges, ezt követték később a bankok, de ők is kényszerítettek ki fejlesztéseket. Csányi úgy véli, innovációra mindig szükség van, de annak szervezett formában kell folynia, adatok figyelésével, elemzésével.
Dolgozni a zöldben
Bojár Gábor a munkavállalói környezettel kapcsolatban elmondta, hogy az emberi, humán környezet nagyon fontos, de legalább ilyen fontos a fizikai környezet is. A javadalmazás nem szabad, hogy a legfontosabb legyen. A kellemes környezet Bojár szerint jelentősen hat a munkavállalók kreativitására és aktivitására.
Csányi Sándor hozzátette, hogy egy öregebb épületben sokkal nehezebb ezen változtatni, mint egy új vállalati park építésénél. A prioritás az ügyfélbarát környezet, de a munkavállalók kényelme és az eszközpark is nagyon fontos.
Pintér István is elismerte, hogy a munkakörnyezet a vásárló szempontjából is lényeges elem. A tiszta, rendezett környezet egészen más benyomást jelent a vevők szempontjából. A járműipari szektor képviselőjeként Pintér hozzátette, az ár a vásárló számára fontos ugyan, de önmagában nem meghatározó döntési pont.
A piac az úr vagy az állam?
Kritikus pont az állami támogatás a vállalati szektor fejlődésénél. Bojár Gábor szerint az államnak nem kell az innovációt önmagában támogatni. Az adókedvezmények természetesen jók a cégeknek rövid távon, de nem biztos, hogy hosszú távon is. Bojár szerint ezek a támogatások ma nagyon magasak és többet ártanak, mint használnak.
A nagy cégeknél nincs olyan gond ebből, mint a kicsiknél. A nagyokat nem fogja befolyásolni a kitűzött cél meghatározásában. A Graphisoft igazgatóságának elnöke szerint a piac befolyásolása a lényeg, nem az államé. „A magyar egy innovatív nép. Ha piacból kell megélni, bizony magunktól tanulunk meg ehhez alkalmazkodni” – mondta Bojár Gábor. Hozzátette, hogy a tiszta és a becsületes piac biztosítja az innováció legmagasabb fokát.
Csányi Sándor szerint nem a jó ötletekből van hiány, a folyamat véghezvitelében van a gond. A támogatottság kijelölésénél fontosak a történelmi hagyományok, képesek vagyunk e hatékonyan termelni iparszerűen. Fontos az élelmiszeripar, a termálvíz. Vannak területek, ahol a hagyomány és a természeti adottságok megfelelő alapot biztosítanának. Ennek hátterét, az oktatást, az egyetemeket kellene támogatni.
Pintér István hozzátette, hogy a vállalati szektoron kívüli erőktől a társadalmi innovációt kéri. Mindenekelőtt stabil, kiszámítható üzleti környezetet. Fontos momentum az innovatív Magyarország önmeghatározása, kitörési pontok kijelölése.
A felsőoktatás helyzete nehéz
Az előadók mindegyike kiemelte, hogy a felsőoktatás helyzete elszomorító, és megöli az innovációt. Az ország adottságainak megfelelő gazdaságpolitikára és egyetemi akadémiai intézetekre van szükség. Az oktatás tragikusan romlik, főleg a természettudományok terén, hangsúlyozták az előadók. A cégek ezt csak kis mértékben képesek katalizálni. Az újraindítás emberek nélkül nem megy. A kitörés a tehetséges légkör megteremtésével lehetséges.