A mínusz 4-8 fokos hideg vasárnapról hétfőre virradó éjjel tartósan 10 órán át károsította a virágzó, vagy éppen a terméskötés állapotában lévő fákat a közel 35 ezer hektáros földterületen – mondta Jakab István. A szövetségi vezető, a Fidesz országgyűlési képviselőjének tájékoztatása szerint nemcsak az alma, hanem a többi gyümölcs, így például a meggy, a kajszi és őszibarack, a szilva, a dió, valamint a bogyós gyümölcsös termésének döntő része is tönkrement.
Jakab István hangsúlyozta: a kialakult katasztrófahelyzetben a kormányzatnak segítenie kell a nyírségi gazdáknak, hiszen az ültetvények idei költségeinek mintegy 50 százalékát az eddig elvégzett munkákra már felhasználták, s a növényápolást folytatni szükséges, miközben bevételük legközelebb csak a jövő évi termés után, 2008 őszén-telén lehet.
A pontos kárt a szakembereknek kell felmérniük, s a kárenyhítés mértékére annak ismeretében a termékpálya bizottságnak kell a javaslatot megtennie a kabinet számára. A jövő héten kezdeményezik a szabolcsi kormánypárti képviselők összehívását egy tanácskozásra, mert „olyan súlyú ügyről van szó, amely egy asztalhoz parancsol minden politikai erőt” – fogalmatott a Magosz elnöke.
Jakab Ferenc, a Magosz szabolcsi vezetője mint érintett termelő, a sajtótájékoztatón azt hangoztatta, hogy a fagy- és aszálykár miatt a további gazdálkodás került veszélybe az érintett vállalkozásoknál, mert a gyümölcsösök esetében nem terméskiesésről, hanem teljes megsemmisülésről van szó. „A hitellel rendelkező gazdáknál – folytatta – a bankok már jelentéstételi kötelezettséget rendeltek el a fagykár mértékéről, s a kölcsönre vásárolt növényvédő szerek árát lejárttá nyilvánították, tíz napon belüli hitelrendezésre felszólítva a gazdálkodókat”.
