Gazdaság

Demján átmeneti nagykoalíciót szeretne

A Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) versenyképességi ajánlatcsomagot dolgoz ki a politikai pártok számára, de megvalósításához kétharmados parlamenti akarat, azaz ideiglenes nagykoalíció szükséges – nyilatkozta Demján Sándor, a TriGránit, a VOSZ és a GTSZ elnöke a Világgazdaságnak.

A Gazdasági és Szociális Tanácsban (GTSZ) megkezdett munkáról, a versenyképesség-javító javaslatcsomagról Demján elmondta: a tudomány, a szakszervezetek, a civilek és a munkaadók együtt dolgoznak, az ír modellt, metódust vették alapul. Hosszú távon gondolkodnak, de ehhez a politikai erők konszenzusa is szükséges. Kétharmados támogatottság kell e törvényekhez, ám arra kevés esély van, hogy az elkövetkező időszakban bármelyik oldal ilyen arányú győzelmet arasson a választásokon.


A versenyképesség matematika


Demján szerint a versenyképesség matematika és nem pártideológia. Azt, és a hozzá vezető utat előre ki lehet számolni, és ezt meg is teszik a pártok, ám saját választói táboruk ízlésének megfelelően hangszerelik, miközben az egész eltorzul. Éppen ezért az üzletember üdvözölné, ha létrejönne egy nagykoalíció, még ha csak egy évre, átmenetileg is, ameddig minden szükséges reformot be lehetne indítani. „Mindezt annak ellenére mondom, hogy véleményem szerint Magyarország fejlődése, a parlamenti demokrácia kiteljesedése és a különböző csoportok képviselete szempontjából az lenne a kívánatos, ha négy-öt párt lenne az Országgyűlésben” – mondta Demján. Ma mégis szükség lenne egy ideiglenes nagykoalícióra, mert bebizonyosodott, alig van olyan kérdés, amelyben az utóbbi évtizedben a két oldal egyetértett volna. S a lényeges kérdésekben nem is fog. Egy ideiglenes nagykoalíció alkalmas lehetne arra, hogy beindítsa a reformokat, versenyképessé tegye Magyarországot – tette hozzá.

A reformokat nem lehet megkerülni


Kifejtette, hogy nem lehet megkerülni a kisebb, de alkalmazottait jól megfizető államot, a közigazgatás, az egészségügy, az oktatás, a nyugdíj reformját. Ezeket a politika – önös érdekeit tekintve – gyáván és hazafiatlanul nem meri beindítani. Mindezek nélkül reális a veszély, hogy Magyarország nem fog felzárkózni, sőt még jobban leszakad, elszegényedik. „A végső ponthoz jutottunk: ha nem sikerül megreformálni és versenyképessé tenni Magyarországot, akkor több évizedre nagyon sötét jövő elé nézünk” – hangsúlyozta Demján.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik