Obama beszédében kiemelt fontosságot tulajdonított az oktatás, az innováció és az amerikai infrastruktúra fejlesztésének. Az elnök az államháztartási hiány csökkentését és a szövetségi kormányzat áramvonalasítását ígérte.
Az elnök megígérte, hogy néhány héten belül az űrverseny korának szintjét idéző kutatás-fejlesztési költségvetést nyújt be a kongresszusnak, amelyben kiemelt helyet kapnak majd az orvosbiológiai, az információtechnológiai és a tisztaenergia-kutatások. Obama célul tűzte ki, hogy az Egyesült Államok villamosenergia-fogyasztását 2035-re 80 százalékban tisztaenergia-forrásokból fedezzék. Ezek között az elnök a szél- és napenergiát, a nukleáris, a tisztaszén- és a földgáz-energiát nevezte meg.
Az elnök szerint a felsőfokú végzettség megszerzésének minden amerikai számára elérhetőnek kell lennie, ezért, a főiskolai oktatás eddigi támogatását kiegészítendő javasolni fogja a kongresszusnak, hogy véglegesítse a négy évre szóló, 10 ezer dolláros tandíj-adójóváírást.
Az elnök kérte a törvényhozást, hogy egyszerűsítse az adórendszert és csökkentse a cégekre nehezedő adóterheket, hogy a megtakarításokat gyarapítsák. Obama szerint a cél az, hogy az amerikai export 2014-ig megduplázódjon, ami munkahelyeket teremt Amerikában.
Mintegy eleget téve a megerősödött republikánusok követelésének, az elnök egyúttal a szövetségi kiadások öt évre történő befagyasztását javasolta, aminek révén az elkövetkező évtizedben 400 millió dolláros megtakarítást remél.
Obama rámutatott, hogy 100 ezer amerikai katona emelt fővel távozhatott Irakból, s hogy idén befejeződik az amerikai csapatkivonás. Megismételte, hogy júliusban Afganisztánban kezdődik meg a katonai jelenlét csökkentése.
“Európai szövetségeseinkkel új lendületet adtunk a NATO tevékenységének, és erősítettük az együttműködést a terrorlehárítástól a rakétavédelemig” – mondta Barack Obama.
Külön reagáltak Obama beszédére a republikánusok és a Tea Party tagjai. A republikánusok nevében Paul Ryan, a képviselőház költségvetési bizottságának elnöke televíziós válaszbeszédében kijelentette: “Olyan pillanatban vagyunk, amikor ha ellenőrzés és kihívás nélkül marad a kormány kiadásainak a növekedése, akkor Amerika legjobb századának a múlt század fog számítani. Egy olyan jövő elé nézünk, amelyben a szociális háló függőággyá alakul át, amely megelégedettségbe és függőségbe ringatja az ép testű embereket” – mondta.
A Tea Party nevében megszólaló Michelle Bachmann úgy vélekedett, hogy a 700 milliárd dolláros mentőcsomag, az 1000 milliárd dolláros ösztönző csomag, valamint a masszív költségvetési törvény elfogadása után, amelybe a honatyák 9000 favorizált projektjüket protezsálták be, az emberek azért “könyörögtek”, hogy legyen már vége a költekezésnek.