A FigyelőNet olvasói hónapok óta elmélkednek, vitáznak Kávéház rovatunkban arról, hogy megéri-e az energiát, időt és pénzt bármelyik egyetem vagy menedzserképző MBA kurzusa. A vita során vegyes kép rajzolódott ki.
Tükröződik a fizetésekben?A Hay Management Group 2000-es felmérése szerint – amelyet a magyarországi székhelyű Nemzetközi Menedzser Központ (IMC) megbízásából végzett el – az intézet MBA programján végzettek fizetése a diploma megszerzése utáni két éven belül megnégyszereződött. Az MBA diplomások értékének növekedése nemcsak fizetésükben érhető tetten – a diploma megszerzése után 50 százalékukat egy év alatt legalább három alkalommal keresték meg fejvadászok különböző csábító ajánlatokkal.
A felmérés szerint a kurzus résztvevői később üzletemberként is tartják egymással a kapcsolatot – megosztva egymással a piaci információkat, karrier-, üzleti és befektetési lehetőségeket.
Szükség van rá?
Kezdjük a legfontosabbal: valóban szükség van MBA diplomára ahhoz, hogy valaki megszerezzen egy jobb munkát, vagy előrelépjen munkahelyén? A vitatkozók nem jutottak közös nevezőre a kérdésben, de talán nem is lehet, hiszen akad példa arra is, hogy valaki azért szerzett meg egy állást, mert jónevű MBA diplomával rendelkezett, és arra is, hogy éppen ezért nem.
Abban azért nagyrészt egyetértettek a vita résztvevői, hogy ma ez a legmagasabb szintű üzleti (menedzser) diploma, amelyet nemzetközileg is elismernek. Igaz, olyan vélemények is elhangzottak, melyek szerint a magyar diplomák értéke nem ugyanolyan külföldön, mint egy harvardi, whartoni vagy más amerikai MBA-diplomáé.
Ma annak, akinek MBA diplomája van, magasabb a munkaerőpiaci értéke. A munkáltatók is tisztában vannak azzal, hogy az MBA kurzusokon – jó esetben legalábbis – sokkal gyakorlatiasabb tudásra lehet szert tenni, mint a hagyományos egyetemi képzéseken. Az FN karrierszakértője, dr. Juhos Andrea szerint a program során könnyen lehet hasonló érdeklődésű és hátterű emberekkel találkozni, akik nagy valószínűséggel nemcsak az iskolapadban ülnek, hanem valamelyik multi középvezetői székében.
Mikor érdemes elkezdeni?
Juhos szerint csak 30 év körül, némi élet- és szakmai tapasztalattal, valamint előképzettséggel érdemes ilyen képzésre jelentkezni. A legjobb munka mellett beiratkozni (még ha vizsgaidőszakban okoz is némi nehézséget), mert így rögtön gyakorlatban is ki lehet próbálni a tanultakat.
Általános tudnivalók• Az MBA a Master of Business Administration fokozat rövidítése
• Az üzleti életben csúcsdiplomának számító MBA oklevél megszerzésének előfeltétele a felsőfokú végzettség és a munkahelyi tapasztalat
•Az MBA programok felsőfokú gazdasági végzettségűek számára általában 2 évig tartanak, de vannak 3-4 éves kurzusok is
•Az angol nyelv alapos ismerete általában szükséges az MBA program sikeres teljesítéséhez
•Egy teljes MBA program elvégzése 500 ezer és 7 millió forint közti összegbe kerülhet
•Néhány esetben lehetőség nyílik tandíjkedvezményre
•Számos európai business school is kínál MBA programokat
Csak papír?
Egyik olvasónk véleménye szerint, ha csak papír kell, elég beiratkozni valamelyik business schoolba, de ha valaki tanulni is akar valamit, a legjobb, ha valamelyik egyetem MBA képzésére jelentkezik. Anélkül, hogy állást akarnánk foglalni a kérdésben, nézzük meg közelebbről kicsit az egyes iskolákat.
Tény, hogy a magyar intézmények külföldi – általában amerikai vagy brit – egyetemekkel közösen indítják el MBA kurzusukat, ami egyben azt is jelenti, hogy a tananyagot, olykor még a tanárokat is külföldről importálják. Erre elsősorban nem azért van szükség, mert a külföldi módszertan vagy tananyag jobb, mint a magyar – sokkal inkább azért, mert az intézmények így garantálhatják hallgatóiknak azt, hogy nemzetközileg elismert diplomát kapnak kezükbe. Amikor választásra kerül a sor, nem árt közelebbről megnézni azt is, hogy mennyire szoros az együttműködés a külföldi partnerrel, illetve hogy milyen anyagból és milyen módszerrel tanítanak az adott intézményben.
Nehéz a választás
Módszerekben és felépítésben jelentős különbségek vannak az egyetemek és üzleti iskolák képzése között. Általánosságban elmondható, hogy az „olcsóbb” iskolák rövidebb és rendszerint hazai képzést nyújtanak, a sokmilliós tanfolyamoknál már előfordulhat, hogy a program külföldi oktatást is magában foglal.
Vannak iskolák, amelyek távoktatás keretében is kínálnak MBA kurzust a hallgatóknak. Ennek az az előnye, hogy a rendkívül elfoglalt menedzsereknek így nem kell előadásra járniuk, az anyagot megtanulhatják a speciálisan összeállított távtanulási csomagból. Külső szemmel nézve azonban itt éppen az vész el, ami az MBA képzések előnyeként volt kiemelve: a gyakorlatorientált képzés – annak ellenére, hogy az intézményekben ezektől a hallgatóktól is elvárják a tanárokkal való szoros együttműködést.
Specializációra ugyancsak van lehetőség – lehet PR, értékesítés, logisztika vagy pénzügyi képzés közül válogatni a közgázon, míg a BME kurzusán menedzsment, pénzügyi vagy éppen infokommunikációs irány választható; a Számalknál üzleti tudományok, humán erőforrás vagy vendéglátás választható, az IMC-nél például pénzügy, nemzetközi marketing és könyvelés is szerepel az alternatívák között.
Nem könnyű a választás, és nemcsak a bőséges kínálat miatt, hanem azért, mert Magyarországon jelenleg nem található olyan hivatalosan és objektív szempontok alapján összeállított lista, amely rangsorolná a különböző intézményeket. Mi alapján döntsön hát az MBA-re vállalkozó?
Olvassa el a FigyelőNet tanácsait, majd írja meg véleményét kávéházunkban! >>
|
MBA iskolák
|
|||||
| Intézmény neve | Képzés fajtája | Idő-tartama | Összes tanóraszám |
Szemeszter díja |
Hallgatók száma |
| Budapesti Közgazdaság-tudományi és Államigazgatási Egyetem (BKÁE Vezetőképző Intézet) Tel: 2104249 |
MBA, MBA nemzetközi, MBA angol, MBA tele- kommunikáció |
2 év 2 év 2 év |
Hetente egy nap + egy hét intenzív szemeszter |
330 eFt/félév 45 eUSD 350 eFt/félév 375 eFt/félév |
Kb. 100 fő |
| Budapesti Műszaki és Gazdaság-tudományi Egyetem (Ipari Menedzsment és Vállalkozás-gazdaságtan Tanszék) Tel: 4632020 |
MBA | 2 év | Hetente egy nap | 375 eFt/félév |
350-450 fő |
| Debreceni Egyetem (Közgazdaság-tudományi kar) Tel: 416580 |
MBA | 2,5 | Hetente egy nap + 2 hét intenzív szemeszter | 160 eFt / félév |
40 fő |
| Euro-Contact Business School Tel: 2016882 |
MBA MBA-angol |
4 év 3 év |
Havonta csoportos konzultáció +tantárgyan-ként 3-5 nap tréning |
245 eFt/félév 2950 GBP/év |
10-15fő |
| IMC Graduate School of Business Tel: 2656117 |
MBA-nappali | 2 év | Hetente 5 nap | 15.000 USD/2 év |
20-30 fő |
| Pécsi Egyetem Közgazdaság-tudományi Kar Tel: 72/251444 |
MBA | 2 év | Hetente 1 nap | 125 eFt/félév |
160-180 fő |
| Oxford Brookes University-Omegaglen Hungary Tel: 3112602 |
MBA, MBA-angol |
3 év 2 év |
Havonta 1 nap | 1200 GBP/év 1700 GBP/félév |
20 fő |
| Számalk Open Business School Tel: 2030304 |
MBA | 2,5 év | Internetes Távoktatás | 2000 GBP/év |
40-50 fő |
