Belföld

A K&H Bank itthon elsőként, a régióban másodikként vezeti be a biztonságos chipkártyát

Tesztidőszak után a Kereskedelmi és Hitelbank ma adta át az első chipkártyákat, a Visa-val együttműködve.

A már szabványosított technológia szerint kibocsátott kártyák gyakorlatilag másolhatatlanok, és a világ minden táján használhatóak. A K&H Bank, mint a legrégebbi bankkártya elfogadással és kibocsátással foglalkozó magyar bank, most bevezetett chipkártyáját egy sor újabb szolgáltatással fejleszti tovább az elkövetkezendő 3-4 évben. A chipet leolvasni képes terminálokat folyamatosan helyezik ki a kereskedelmi partnerekhez, ezért a bankkártyák mágnescsíkot is tartalmaznak.

A Kereskedelmi és Hitelbank ügyfelei évente több mint 170 milliárd forintot költenek el bankkártyájukkal. Ennek az összegnek közel 90%-át az ATM automaták forgalma teszi ki, míg a kártyás vásárlás hányada továbbra is nagyon alacsony. A teljes magyarországi kártya piacot tekintve a kártyás vásárlás a teljes forgalom körülbelül 15%-a, bár az elmúlt néhány évben ez az arány itthon is évi 3-4%-kal növekszik. A nyugat-európai országokban ehhez képest a teljes bankkártya forgalom 60-70%-át költik el vásárláskor.

A bankkártyákba a világon 8 éve építenek chipet, amellyel a kártya biztonságosabbá, gyakorlatilag másolhatatlan válik. A biztonság fokozása mellett a chip számos olyan alkalmazásra is képessé teszi a kártyát, amellyel nagyban megkönnyíti és meggyorsítja a tulajdonos banki tranzakcióit. Az első chipkártyák Európában, a skandináv országokban jelentek meg, majd Nyugat-Európa egyéb országaiban terjedtek el, Franciaországban a kártyaállomány 100%-a chipkártya. Az ezekben az országokban létező chipkártyák még nem szabványosítottak, vagyis csak a belföldi terminálokon használhatóak. Annak érdekében, hogy a legfejlettebb chipkártyákat a világon mindenütt elfogadják, a három nagy kártyakibocsátó, a Visa, az Europay és a Mastercard közösen kidolgozta az egységes EMV rendszert. Az új kártyákat világszerte ezzel a chippel látják el, a meglévőket pedig folyamatosan cserélik, ami azért is nagyon fontos, mert a Visa és az Europay 2006. január 1-jét követően a bankkártya visszaélésekből eredő károkat azokra a bankokra terheli, amelyek nem alkalmazzák a chip technológiát.

“Bankunk szolgáltatásaival valódi választ kíván nyújtani az ügyfelek igényeire, így termékeink fejlesztése során is ezt a stratégiai elvet tartjuk szem előtt. Ma adtuk át az első chipkártyákat, amelyeket a tulajdonosok ki is próbálhattak a helyszínen. A jövőbeni új chipkártyával ügyfeleink nemcsak nagyobb biztonságban érezhetik magukat, hanem számos olyan további fejlesztéssel könnyítjük majd meg bankolásukat, amelyek ma egyedülállóak a piacon. Az új fejlesztések között fontos megemlíteni például az elektronikus aláírás azonosító beépítését, a hűségpont gyűjtést és nyilvántartást, az elektronikus pénztárca funkciót, amellyel a kártya tulajdonosa a kisösszegű költéseit fedezi: többek között parkolhat és üdítőt vásárolhat automatából. Célunk, hogy a lakossági üzletágban is vezető pénzintézetté váljunk, melyhez a folyamatos innováció elengedhetetlen” – mondta Várkonyi Edit, a Kereskedelmi és Hitelbank Lakossági üzletágának vezérigazgató-helyettese.

A K&H Bank – elődje, az Ibusz Bank révén – 10 éve a legnagyobb tapasztalattal működő bankkártya elfogadó és kibocsátó a magyar piacon. Eddig chipet csak a hűség kártyák tartalmaztak Magyarországon. A K&H Bank által kibocsátott új chipes Visa bankkártyát gyakorlatilag lehetetlen lemásolni, a tranzakciók gyorsabban végezhetőek és megkönnyítik az ügyfél azonosítását is. A K&H Bank új chipkártyáját a Visa International-el szoros együttműködésben fejlesztette ki az új EMV szabványnak megfelelően, magát a kártyát a francia Oberthur vállalat, a perszonalizáláshoz szükséges berendezéseket a Datacard/SMP szállítja.

A több mint egy évig tartó tesztek során a kártya és a terminál közötti üzenetváltásokat vizsgálták, az új kártya a tesztidőszakot követően kerül ki a K&H Bank 170 fiókjába. Az új magyar chipkártyát a világon mindenütt elfogadják, ebben ez évben itthon több mint 600 chip olvasó terminál kerül kihelyezésre. Ameddig a teljes kártyaelfogadó gépparkot nem cserélik le chipet olvasni tudóra, addig a kártyák a mágnescsíkos alapon működnek.

“A K&H Bank kiemelkedő rugalmassága és szakmai segítsége miatt választotta a Visa International-t, így saját szakértői és a Visa együttműködésével képes volt a tervezett határidőre elkészíteni ezt a mérföldkőnek számító terméket.” – mondta Nemcsics Róbert, a K&H Bank elektronikus értékesítési csatorna igazgatója.

“A Visa szorosan dolgozott együtt a K&H Bankkal a chipkártyára való átállásban, annak érdekében, hogy bevezessék azt a technológiát, amely a tranzakciók végrehajtásának sebességét és a fizetőkártyák sokoldalúságát növeli, illetve a visszaélések kockázatát minimálisra csökkenti. Közép-Kelet Európában, Lengyelország után másodikként Magyarországon bocsátottak ki chipkártyát és biztos vagyok benne, hogy a magyar kártyaüzletág e jelentős lépéssel tovább folytatja töretlen és gyors növekedését” – mondta Radu P. Obreja, a Visa International Közép Európáért felelős üzletfejlesztési alelnöke.

A Kereskedelmi és Hitelbank – univerzális bankcsoportként – ma már országszerte 170 fiókkal a pénzügyi szolgáltatások teljes választékát kínálja lakossági és vállalati ügyfeleinek. Ezek között – a hagyományos banki termékeken kívül (számlavezetés, befektetések, megtakarítások, hitelek, bankgaranciák, bankkártyás szolgáltatások, letétkezelés, treasury, projektfinanszírozás, stb.) – megtalálható a privát banki szolgáltatás, a befektetési alapkezelés, a lízing, az értékpapír kereskedelem, a faktoring, az élet- és nyugdíjbiztosítás, melyeket a bank leányvállalatain keresztül biztosít partnereinek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik