Belföld

Megszólalt letartóztatásáról a megbilincselt és vezetőszáron vitt Bús Balázs

RTL Híradó
RTL Híradó

A bíróság politikai döntést hozott, véleményem szerint törvénytelen döntést hozott

– ezt mondta az RTL Híradónak Bús Balás a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) volt alelnöke, egyben Óbuda korábbi fideszes polgármestere a Kecskeméti Járásbíróságon, ahol – ahogy azt lapunk megírta –, 30 napra elrendelték a letartóztatását.

A politikus – akit vezetőszáron, bilincsben vezettek – közölte, egyáltalán nem megalapozott a bíróság döntése, ő ugyanis részletes vallomást tett, és mindenben együttműködött. Azt mondta:

Semmit nem követtem el, soha semmilyen bűncselekményben nem vettem részt, és soha olyan döntést nem hoztam, ami törvénytelen lett volna.

Arra, hogy ki adott utasítást a támogatások megítélésére, nem kívánt válaszolni, ahogyan arra sem, hogy az NKA-t még miniszterként felügyelő Hankó Balázs adott-e utasítást neki.

A Fidesz politikusán kívül csütörtökön döntést hozott a bíróság az NKA kiemelt bizottság tagjairól is, akik 17 milliárd forintnyi támogatás kiosztásáról döntöttek az országgyűlési választás előtt. A letartóztatottak közt van a szintén volt fideszes polgármester, Ughy Attila is.

Az NKA-botrány áprilisban robbant ki, amikor nyilvánosságra került, hogy jelentős állami támogatások kerülhettek kormányközeli művészekhez és szereplőkhöz. A gyanú szerint a források elosztása nem szakmai, hanem politikai és kapcsolati alapon történhetett, és a rendszer egyes elemei akár a kormánypárti kampányokat is segíthették.

A történtekre Molnár Áron színész hívta fel a figyelmet – akit ki is hallgattak tanúként –, ő arról beszélt, hogy a szervezet állami kifizetőhelyként működve pénzelt többek közt olyan zenészeket, akik a Fidesz mellett kampányoltak. Titkos döntések alapján így jutott több millió forinthoz Tóth Gabi, Dopeman, Pataky Attila, illetve egy sor másik, a kampányba is beszálló és az Orbán-kormányt nyíltan támogató szereplő.

A botrány kirobbanása környékén elsőként Bús Balázs mondott le az NKA vezetésében betöltött tisztségéről. Őt követte Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója és Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója is, aki szerint félretájékoztatták őt. Szintén lemondott Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója, valamint Kiss-Hegyi Anita, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kulturális kapcsolatokért felelős államtitkára.

A Hankó Balázs által még miniszterként felügyelt NKA pénzosztási botrányának szálaival a 24.hu is több cikkben foglalkozott. Helyszíni riportunkban például bemutattuk, hogyan áramlott a közpénz a Fidesz parlamenti képviselőjének, Kovács Sándornak a körébe, ahol még Kocsis Máté Zebra DPK-gyűlésének rendezvényét is az egyik kedvezményezett fizette.

Kapcsolódó
Az NKA-botránypénzek egyik nyertese fizette Kocsis Máté DPK-jának kampányrendezvényét
Az esemény házigazdája Kovács Sándor országgyűlési képviselő volt. A politikus falujába is jutott 40 millió forint NKA-támogatás, a kedvezményezett pedig éppen az a cég, amely a képviselő kertjében álló, uniós pénzből felhúzott vendégház tulajdonosa.
Itt állíthatod be, hogy a Google kereső elöl hozza a 24.hu-s találatokat

Ajánlott videó

Olvasói sztorik