• A magyarok háromnegyede hallott a gödi gyárban történt súlyos szennyezésekről, de az ismertség mértéke politikai tábortól függ: a Tisza szavazóinak 97 százaléka, a Fidesz támogatói közül viszont csak 60 százalék ismeri az ügyet.
• Ugyancsak a megkérdezettek háromnegyede szerint a kormánynak lépnie kellett volna, ha valóban tudott a szabálytalanságokról. Még a Fidesz-szavazók körében is 47 százalék gondolja így, miközben 16 százalékuk szerint a kabinet nem is értesülhetett a problémáról.
• A felelősséget elsősorban a Samsung SDI vezetésének tulajdonítják (70 százalék), de sok válaszadó a kormányt (45 százalék) és a hatóságokat (43 százalék) is hibáztatja. A politikai megosztottság jelentős: míg a fideszesek 13 százaléka tartja felelősnek a kabinetet, a tiszások 79 százaléka.
• A társadalom 42 százaléka szerint valamilyen politikai következménynek is lennie kellene, és egy politikusnak mindenképpen távoznia kellene az ügy miatt. Akik lemondást várnak, azok 57 százaléka úgy vélekedik, hogy minden olyan politikusnak mennie kell, aki tudott a szabálytalanságokról. A konkrét nevek között Szijjártó Péter 18 százalékkal, Orbán Viktor 13 százalékkal, Lázár János 8 százalékkal, Rogán Antal 5 százalékkal szerepel.
Az emberek fele bizalmatlan az akkugyárakkal szemben
• A kormány gazdaságpolitikáját, amely a nagy külföldi cégek magyarországi betelepítését ösztönzi, a társadalom 48 százaléka támogatja, míg 46 százaléka inkább ellenzi. Az akkumulátorgyárak megítélése azonban jóval negatívabb: 61 százalék nem szeretné őket az országban látni.
• Az akkugyárakat az emberek 54 százaléka nagyon szennyezőnek tartja, és 52 százalék nem bízik abban, hogy Magyarországon a környezetvédelmi előírásokat megfelelően alkalmazzák és betartatják. A hatóságok eszközeiben is erős a bizalmatlanság: 45 százalék szerint nem elég hatékonyak a szabályok kikényszerítésében.
• A gyárak lakossági megítélése kettős: 62 százalék tartana a környezeti hatásoktól, ha ipari létesítmény épülne a közelében, ugyanakkor 60 százalék a munkahelyteremtés szempontját is fontosnak tartja. A válaszadók 26 százaléka költözést is fontolóra venne egy új gyár szomszédságában, ugyanennyien pedig szívesen dolgoznának egy új üzemben.
