Belföld

Törvénysértő volt az OVB döntése?

Az OVB több tagja szerint nem a testület hibázott, hanem a jogalkotó.

Még hét helyszínen, Budapest négy szavazókörében, Szegeden, Debrecenben és Pécsett nem fejeződött be a szavazás – jelentette be az Országos Választási Iroda vezetője az OVB ülésén. Virág Rudolf tájékoztatása szerint Győrben – ahol szintén elhúzódott a szavazás – már bezárták az igazolással voksolóknak kijelölt szavazókört.

Az Országos Választási Bizottság több tagja szerint nem a testület hibázott, hanem a jogalkotó, ezért húzódott el országszerte több szavazókörben a szavazás. 2007-ben módosult a választási eljárási törvényt, és rögzítették, hogy minden településen ki kell jelölni egy szavazókört, ahol az igazolással szavazók leadhatják voksukat.

Az OVB több tagja értelmetlennek nevezte a kampánycsend meghosszabbítását, amit Kéri László politológus az ATV-ben ellentétesnek tartott a törvény szellemével. A Szabadság Kör alkotmányjogásza szerint az OVB nem hosszabbíthatta volna meg a kampánycsendet.

Gulyás Gergely – aki Fidesz-KDNP-s képviselőjelölt is egyben – azt mondta: a kampánycsend intézményét a választási eljárásról szóló törvény szabályozza, és kimondja, hogy a kampánycsend a szavazást megelőző nap nulla órától a voksolás befejezéséig tart. A befejezés időpontját is rögzíti a jogszabály: eszerint 19 óráig tart a szavazás.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik