Belföld

Hétfőn elkészülhet az alkotmány

A képviselők hétfőn az új alaptörvény végleges szövegét alakíthatják ki, amennyiben az egy héttel későbbre tervezett határozathozatalon nem fogadnak el zárószavazás előtti módosító javaslatot.

A parlament jövő heti ülésén Schmitt Pál köztársasági elnök is ismerteti a készülő alaptörvényről kialakított álláspontját, illetve az alkotmányozás előzetes menetrendje alapján sor kerülhet Kövér László fideszes házelnök előterjesztői zárszavára is.

A képviselőknek ezt követően több mint 150 módosító, illetve kapcsolódó módosító javaslatról kell határozniuk. A szavazáson feltételezhetően támogatást kaphat az önvédelemhez való jog, illetve a ténylegesen életfogytig tartó szabadságvesztés lehetőségének alaptörvénybe emelése. A kormánypártok által támogatott javaslatok alapján ugyanakkor abban nem szerepel majd például a kiskorúak után járó szavazati jog, illetve az eredeti tervekkel ellentétben az alkotmány végén nem tüntetik fel az igennel szavazó képviselők nevét.

Szintén a hét első napján születhet parlamenti döntés a Fidesz-frakcióhoz tartozó Gulyás Gergely azon előterjesztéséről, amely alapján az új alaptörvény kihirdetésében annak címe és kihirdetési dátuma szerepelhet.

Az Országgyűlés az új alkotmány április 18-ra tervezett elfogadásáig nem tárgyal más előterjesztéseket. A végleges alkotmányjavaslat elfogadásához az országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges. Az államfő várhatóan április 25-én, ünnepélyes keretek között írja alá a szöveget.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik