Tech

Először fotóztak le galaxisunkon kívüli csillagot

ESO / K. Ohnaka et al. / Y. Beletsky (LCO)
ESO / K. Ohnaka et al. / Y. Beletsky (LCO)

A történelem során először készült fénykép egy, a galaxisunkon kívüli csillagról – számolt be róla a The Guardian. Egészen mostanáig a Tejútrendszeren túli csillagok csupán apró fénypontoknak látszódtak, még távcsővel nézve is, az Európai Déli Obszervatórium csillagászainak mostani fotóján viszont korábban példátlan részletességgel szerepel egy ilyen távoli objektum.

Amint a csillagról szóló új tanulmányból kiderül, hogy az égitestet WOH G64-nek hívják, és 160 ezer fényévre helyezkedik el tőlünk, a Nagy Magellán-felhő nevű törpegalaxisban. A WOH G64 a szakértők szerint galaxisának legnagyobb csillaga lehet. A vörös óriások kategóriájába tartozik, átmérője 2000-szer nagyobb, mint a Napé. Óriási mérete ellenére azonban hatalmas kihívás volt lencsevégre kapni. Távolsága miatt ez nagyjából annyira nehéz feladat volt, mint egy Holdon sétáló űrhajóst megfigyelni.

ESO / L. Calçada

Dr. Keiichi Ohnaka asztrofizikus elárulta, az égitest körül észleltek egy tojás alakú képződményt, amelyet bábnak neveznek. Elmondása szerint ez izgalmas felfedezés, a báb ugyanis arra utalhat, hogy a csillag haldoklik, vagyis hamarosan felrobbanhat és szupernóvává válhat.

A kutatók azt feltételezik, hogy az előző évtizedben a csillag ledobta külső rétegét, abból jött létre az őt körülvevő, gázból és porból álló báb.

A megfigyelés azért különleges, mert – bár szupernóváknak már több alkalommal is tanúi voltak – a tudósok eddig sosem láttak olyan csillagot, amely ilyen módon jelezte hamarosan bekövetkező pusztulását.

Kapcsolódó
Gyönyörű fotó készült egy haldokló csillagról
Még a csillagászokat is meglepte, milyen részletes lett a fénykép.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik