Belföld

Megváltozik a budapesti városkép: lecserélik a zöld kukákat

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu

A Budapesti Közművek lecseréli a városszerte ismert mintegy 9000 darab műanyag zöld kukát új, nagyobb, a városképhez jobban illeszkedő, illetve a városi igénybevételt jobban bíró hulladékgyűjtő edényekre – közölte hétfőn a Főpolgármesteri Hivatal. Hozzátették, hogy a kukacsere-program 2029-ig valósul meg fokozatosan, és kiderült az is, hogy korszerű gépek beszerzése is segíti az új szemléletű köztisztasági programot.

A tájékoztatás szerint Budapesten összesen mintegy 14 ezer közterületi hulladékgyűjtő található, amelyből 11.300-at a Budapesti Közművek (BKM) üzemeltet. A fennmaradó további állomány a kerületi önkormányzatok, illetve egyéb gazdálkodó szervezetek kezelésében áll.

A Budapesti Közművek által üzemeltetett edények 80 százaléka városszerte ismert, a rendszerváltás idejéből származó, 50 literes, zöld színű műanyag kuka, de ezek a modern városképhez kevésbé illeszkednek és már nem szolgálják a budapestiek, illetve a Budapestre látogatók folyamatosan változó közterület-használati szokásait, igényeit sem, ezért van szükség a cserére.

Az új, esztétikusabb és strapabíróbb hulladékgyűjtő edényekből 54 darab tesztjelleggel már üzemel a város kiemelt forgalmú helyszínein. A tesztelés alatt álló edények jobban ellenállnak a fagynak, hőnek, UV-sugárzásnak, szennyeződéseknek és a rongálásoknak. A kihelyezett edények átlagosan 30, de van, ahol 80 literrel is nagyobbak a korábban használt kukáknál.

Hozzátették, hogy Budapesten havonta átlagosan több mint 760 tonna szemetet gyűjtenek be a közterületi kukákból a Budapesti Közművek köztisztasági divíziójának munkatársai, az úttisztításból származó hulladék mennyisége pedig havonta a 820 tonnát is meghaladja.

Budapest jelenleg a közterületi hulladékgyűjtő edények összdarabszámát (14 ezer) illetően mind az 1000 lakosra (8,23 db), mind az 1 négyzetkilométerre (26,6 db) vetített értéket tekintve a német nagyvárosi átlag fölött áll – Németországban ez a szám 7,2 darab, illetve 20,1 darab.

A Budapesti Közművek Köztisztasági Divíziójának munkatársai a tesztidőszak tapasztalatait elemzik, valamint egyeztetnek a városhasználók különböző csoportjait képviselő civil szervezetekkel, és ezek alapján döntenek a kihelyezendő új edények végleges formájáról.

A közleményben kitérnek arra is, hogy felkészültek a közterületi szelektív hulladékgyűjtés esetleges bővítésére is. Erre a célra osztott rakfelületű elektromos hulladékszállító célgépeket vásároltak, amelyek egyszerre több hulladékfajtát képesek elkülönítve szállítani. Ezen felül elemzik a jelenleg már üzemelő több mint 250 közterületi szelektív edényből begyűjtött hulladékfrakciók összetételét, aminek tanulsága, hogy a közterületi szelektív gyűjtés hatékonyságának növelését elsősorban a közterület-használók tudatosabb magatartásán keresztül lehet elérni.

Éppen ezért a Budapesti Közművek egy átfogó lakossági szemléletformáló programot indít, amely a közterület-használat egészére kiterjed, része a kerületekkel és például a közterületi szemetelés jelentős részében érintett vendéglátóhelyekkel való új típusú együttműködés kialakítása is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik