A szervezet megóvásáért az orrjáratokat bélelő hámszövet felelős, amely több módon nyújt védelmet. A hámsejtek összekapcsolódva elválasztják a belső és a külső környezetet, egyfajta fizikai gátat alkotva kívül tartják az idegen részecskéket. Az orrnyálkahártya sejtjei az immunrendszerhez köthető molekulákat is kibocsátanak, de olyan mikrobióta is jelen van az orrunkban, amelynek „jó” baktériumai szintén védelmi funkciót látnak el.
A hámréteg kémiai-fizikai védelemmel is bír, ezért nem más, mint az orrváladék – azaz hétköznapi nevén a takony – felelős. Ezen anyag segít elkerülni a kiszáradást, illetve párásítja a levegőt, ezzel együtt képes csapdába ejteni a potenciális kórokozókat és egyéb veszélyforrásokat. A váladék a védelmet támogató molekulákat is tartalmaz, emellett folyamatos mozgásban, öntisztításban van. Az anyag az orrban lévő csillókkal is együttműködik.
A fentiekből már sejthető, hogy ha az orr komplex védelmi rendszere nem működik megfelelően, azzal jelentősen nő a megbetegedés kockázata. A felborult egyensúly hátterében számos tényező állhat, a téli időjárási viszonyok például kifejezetten megterhelőek lehetnek az orr számára.
Valószínűleg sokan megfigyelték már magukon, hogy a hidegebb, szárazabb vagy szelesebb időben – amely nem ritka telenként – jóval szárazabbá válik az orr. Ennek hátterében az orrnyálkahártya kiszáradása áll, ilyen állapotban pedig gyakran előfordul, hogy az orrban lévő idegek olyan jeleket küldenek az agyba, amelyek fokozzák a véráramlást. Ez aztán kellemetlen orrdugulást idézhet elő, de a szárazság apró sérüléseket is létrehozhat az orrnyálkahártyán, ami vérzéshez vezethet.
További problémát okozhat, hogy télen a szervezetünk gyakran találkozik jelentős hőmérsékletingadozással, amikor a hideg kinti környezetből betérünk a fűtött, zárt térbe – vagy éppen fordítva. A hirtelen változás szintén terhet jelenthet az orrnak, ilyenkor pillanatok alatt orrfolyás jelentkezhet. A kiszáradás esélyét emellett fokozhatja, hogy a fűtési szezonban a szobák páratartalma is drasztikusan lecsökken.
A téli kihívások közé tartozik az is, hogy a hideg, esetleg csapadékos időben az emberek általában több időt töltenek összezsúfolódva, zárt térben, ami fokozza a fertőzésveszélyt – nem véletlen, hogy az influenzaszezon például jellemzően januárban vagy februárban éri el csúcspontját. Ez azt jelenti, hogy a hideg hónapokban az orrunknak extrém sok kórokozóval kell szembenéznie.
Szerencsére vannak módszerek arra, hogy télen is megőrizzük az orrunk egészségét. A sóoldatos orrspray-k és gélek segíthetnek a kiszáradás megelőzésében, ahogy az otthoni levegő nedvességtartalmát javító párásítók is. Léteznek továbbá olyan kenőcsök és olajok, amelyeket az orrba kenve hosszú időre fokozhatjuk a nedvességet.
A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.