A szocialista Tóth Bertalan az igazságügyi minisztert kérdezte arról, milyen alapon igyekszik a Szuverenitásvédelmi Hivatal bárkit törvénysértő megállapodás megkötésére bírni. Az ellenzéki politikus felidézte, hogy a Fidesz által felállított hivatal élére Orbán Viktor javaslatára kinevezett elnök áprilisban azzal kereste meg a Magyar Ügyvédi Kamara elnökét, hogy a köztestület adjon információkat olyan ügyvédekről, akik valamilyen módon sérthetik az ország szuverenitását.
Lánczi Tamás levelében részletezte az együttműködés általa elvárt formáit és arra hivatkozott, hogy az ügyvédségnek ügyfeleik képviseletét mindenekelőtt az Alaptörvény és az abból eredő jogszabályok megtartásával és az abban foglalt intézmények védelmével kell ellátnia. Havasi Dezső, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke a levél alapján megállapította, hogy az abban foglaltak, illetve az abban körvonalazott együttműködés formái összeegyeztethetetlenek az ügyvédi tevékenységről szóló törvényben foglaltakkal. Erre válaszlevelében felhívta Lánczi Tamás figyelmét. Az együttműködés lényege abban állt volna, hogy a kamarának ügyvédekről kellett volna tájékoztatást adnia.
Tekintettel arra, hogy a történtek sokakban kifejezetten rossz emlékeket idézhetnek fel, így az eset
néhány részlete tisztázásra szorul
– írta Tóth Bertalan, aki arról kérdezte Tuzson Bencét:
- Milyen alapon igyekszik a Szuverenitásvédelmi Hivatal bárkit törvénysértő megállapodás megkötésére bírni?
- Milyen formában várt el együttműködést egészen pontosan a Hivatal a Magyar Ügyvédi Kamarától?
- Kiket kerestek még meg hasonló együttműködési megállapodás céljából?
A Fidesz-kormány által létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal immár annyira független, hogy a Fidesz-kormány nem válaszolt érdemben. A kormánypártok és a Mi Hazánk képviselői által megszavazott törvényre hivatkozva Répássy Róbert államtitkár közölte, hogy
a független, autonóm államigazgatási szerv
tevékenységével kapcsolatos kérdések megválaszolása nem tartozik a kormány tagjának feladat- és hatáskörébe.